Ruská raketa Sojuz 2.1b dnes z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane vyniesla na obežnú dráhu ďalších 36 satelitov britskej spoločnosti OneWeb, ktoré majú umožniť prístup na internet kdekoľvek na Zemi.
Jednalo sa o dvanásty štart s vybavením spoločnosti OneWeb, ktorý zvýšil počet jej satelitov vo vesmíre na 394. Hotovú sieť bude tvoriť 648 družíc, ktoré chce firma dostať do vzduchu do konca budúceho roka.
Štvorhodinová výprava
Sojuz podľa plánu opustil štartovaciu rampu a vydal sa na takmer štvorhodinovú cestu, počas ktorej vypustia satelity zhruba o veľkosti práčky a váhe okolo 150 kilogramov na rôzne obežné dráhy v deviatich skupinách.
Raketa družice vynesie najprv do výšky okolo 500 kilometrov nad zemským povrchom, satelity potom budú samostatne stúpať v priebehu niekoľkých týždňov, kým nedosiahnu svoju prevádzkovú výšku 1 200 kilometrov od Zeme.
Vysokorýchlostný internet všade
Cieľom projektu je zaistiť prístup k vysokorýchlostnému internetu z ktoréhokoľvek miesta na svete, či už na zemi, na mori alebo vo vzduchu.
Zákazníci budú pre komunikáciu so satelitnou sieťou používať modem zhruba o veľkosti kufríka, ktorý im umožní sťahovať dáta rýchlosťou takmer 200 megabitov za sekundu, nahrávanie pobeží asi 30-megabitovou rýchlosťou.
Podľa spoločnosti je teraz pripojenie k dispozícii severne od päťdesiatej rovnobežky severnej šírky, ktorá prechádza južným okrajom Prahy. Spoločnosť chce ďalej rozvíjať pripojenie na južnej pologuli, ako posledná bude vypĺňať medzeru v pripojení v pásme okolo rovníka.
Konkurent E. Musk
Konkurentom projektu OneWeb je program Starlink americkej spoločnosti SpaceX.
Satelity konkurenčnej služby Starlink spoločnosti SpaceX miliardára Elona Muska operujú vo výške asi 550 kilometrov.
Ide o širokú satelitnú sieť určenú aj na zabezpečenie vysokorýchlostného prístupu na web odkiaľkoľvek na Zemi.
SpaceX vystrelila na nízku obežnú dráhu už vyše 1 800 satelitov Starlink. Pripojenie k internetu teraz umožňuje z väčšiny územia Európy, USA, častí Austrálie, Nového Zélandu, či juhu Južnej Ameriky.
