Ruský prezident Vladimir Putin v novom videu vysvetľuje, prečo sa človek nemá spoliehať na Wikipédiu, keď má k dispozícii dôveryhodné štátom podporované médiá.

„Samozrejme, objektívne, dôležité, vyčerpávajúce informácie, ktoré boli riadne a šikovne zhromažďované… po tých je vždy veľký dopyt. A preto nemôžete používať Wikipédiu. Kvalitu informácií v nej totiž poznáme. Ale ak máte nadaných ľudí, ktorí sú profesionáli a ktorých názorom môžete dôverovať, tak to je, samozrejme, veľmi cenné. Je to ako encyklopédia, ale živá a dýchajúca,“ povedal vo videu Putin.

Tridsaťsekundový klip sa objavil na na sociálnych kanáloch prokremeľskej tlačovej agentúry RIA Novosti, pričom Putina pravdepodobne znepokojuje, že na internete ešte stále existuje miesto, kde sa Rusi môžu dozvedieť podrobnosti o katastrofálnej vojne, ktorú ich prezident vedie na Ukrajine.

Putinovi je Wikipedia tŕňom v oku

Putin sa už dlho usiluje Wikipediu zdiskreditovať, opakovane na túto webovú stránku zaútočil a pohrozil, že ju v Rusku nechá zablokovať. V marci ruský štátny cenzúrny úrad Roskomnadzor zaslal Wikipedii list s upozornením, že stránku zablokuje, ak z nej nebudú odstránené „nepravdivé“ informácie o ruských obetiach bojov na Ukrajine. Wikipedia však kapitulovať odmietla.

V roku 2019 šéf Kremľa predstavil svoj plán založiť novú Wikipediu a sťažoval sa na cudzie útoky na ruský jazyk, pričom naznačil, že encyklopédia musí byť v prvom rade napísaná v ruštine. „Lepšie by bolo nahradiť ju (Wikipediu) Veľkou ruskou encyklopédiou v elektronickej podobe. Takéto informácie budú aspoň spoľahlivé a prezentované v dobrej modernej podobe,“ povedal vtedy ruský prezident.

Na Facebook a Twitter sa nedostanú

Pre Rusov je čím ďalej tým ťažšie získavať informácie o okolitom svete z iných zdrojov, ako sú ruské štátne médiá. K Twitteru a Facebooku majú prístup iba tí, ktorí používajú darknetový prehliadač Tor. Wikipedia zatiaľ žije, ale s Kremľom neustále zápasí. Prečo je stále dostupná, zostáva záhadou. Moskva na krátky čas Wikipediu zablokovala v roku 2015, keď požadovala, aby stránka obmedzila prístup k článkom o drogách.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Zelenskyj navštívil mesto Buča v Kyjevskej oblasti
Neprehliadnite

Rusko už pohrozilo aj Wikipédii, vraj zverejňuje výlučne protiruský obsah a šíri nepravdy