Podľa Dát bez pátosu už ruský plyn skoro nikoho nezaujíma. Vo svojom najnovšom príspevku analytici vysvetľujú, že pokiaľ takto pred rokom dodávali 4 ruské plynovody do Európy 40 zo 100 kubických metrov plynu, minulý týždeň to bolo päťkrát menej.

Podľa dát, na ktoré sa odvolávajú, je ruských už len 8 zo 100 kubíkov.

„V rokoch 2015 až 2020 bol podiel ruského plynu na importe aj 43 percent, za pár týždňov to bude 4 percentá+3 percentá = 7 percent. A možno aj menej,“ uvádzajú Dáta bez pátosu.

Zároveň vysvetľujú, že celkové dodávky do Európy sú vysoké, pričom existuje prísľub ešte vyšších. Otvoril sa totiž plynovod z Nórska do Poľska a otvorí sa niekoľko LNG terminálov.

„Minulý týždeň stúpli zásoby v Európe o 2 miliardy m3 na 94 miliárd m3,“ píšu.

Zároveň nadväzujú, že sú mnohé krajiny blízko maxima a plných zásobníkov. „Včera bola EÚ na 88 percent plná a do konca septembra to bude 90 percent,“ konštatujú.

Analytici tak ubezpečujú, že plyn bude po celú zimu a pre všetkých v Európe, aj na Slovensku.

Dodávajú tiež, že by malo dôjsť k tlaku na pokles ceny, ktorá je v súčasnosti o 45 percent nižšia, ako maximum v auguste 2022. Zároveň je na trojnásobku ceny pred rokom.

Jedným dychom však objasňujú, že cenám nepomohli výbuchy v Baltskom mori. „Napriek tomu, že cez tie plynovody neprišiel za posledný mesiac ani kubík ruského plynu, cena sa z poklesu dostala do rastu,“ vysvetľujú.

Ďalšie dôležité správy

K únikom plynu z Nord Stream 2 a potom z Nord Stream 1 došlo krátko pred slávnostným sprevádzkovaním plynovodu Baltic Pipe, ktorý bude dodávať plyn z Nórska do Poľska.
Neprehliadnite

Švédska pobrežná hliadka objavila štvrtý únik plynu v plynovodoch Nord Stream