Ruské ministerstvo obrany sa snaží nakúpiť v Severnej Kórei milióny rakiet a delostreleckých granátov pre pokračujúcu vojnu proti Ukrajine, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na poznatky americkej rozviedky.

Nedostatok dodávok na Ukrajinu

Americký predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, považuje skutočnosť, že Rusko sa obrátilo na izolovaný severokórejský štát, za známku, že ,,ruská armáda naďalej trpí nedostatkom dodávok na Ukrajinu v dôsledku kontroly vývozu a sankcií".

Americkí spravodajcovia si myslia, že Rusko by sa mohlo v budúcnosti pokúsiť obstarať si ďalšie severokórejské vojenské vybavenie. O týchto poznatkoch ako prvý informoval denník The New York Times.

Upevňujú vzťahy s Ruskom

Poznatky o nákupoch v KĽDR prichádzajú po tom, čo Bidenova vláda nedávno potvrdila, že ruská armáda prevzala dodávku iránskych bezpilotných lietadiel určených na nasadenie na ukrajinskom bojisku. Biely dom ale minulý týždeň uviedol, že prvé dodané iránske drony sú poruchové. Moskva pritom plánovala nakúpiť stovky dronov.

KĽDR sa snaží upevniť si vzťahy s Ruskom a kritizuje Spojené štáty a Západ za ,,hegemonistickú politiku", ako ospravedlnením ruského ťaženia proti Ukrajine.

Pchjongjang tiež prejavil záujem vyslať stavebných robotníkov, aby pomohli Rusku s obnovou okupovaných území na východe Ukrajiny. KĽDR sa v júli stala okrem Ruska a Sýrie jedinou krajinou, ktorá uznala nezávislosť separatistickej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, pripomenula AP.

Ďalšie dôležité správy

Škola v Rusku
Neprehliadnite

Rusko zaviedlo pre školy Rozhovory o dôležitom. Špeciálna operácia je vraj prejav vlastenectva