Ruské úrady v stredu oznámili, že zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu určenú pre zvieratá. Očkovaciu látku Carnivak-Cov vyvinuli odborníci z ruskej Federálnej služby pre veterinárny a fytosanitárny dohľad (Rosseľchoznadzor).

„Rusko zaregistrovalo Carnivak-Cov, sorbátom inaktivovanú vakcínu proti koronavírusovej infekcií pre mäsožravé zvieratá... Ide o prvý a zatiaľ jediný produkt na svete proti ochoreniu Covid-19 u zvierat," povedal novinárom zástupca riaditeľa Rosseľchoznadzoru Konstantin Savenkov, ktorého citovala agentúra TASS.

WHO
Neprehliadnite

WHO hovorí, že zdrojom koronavírusu mohli byť aj šupinavce, je potrebný ďalší výskum

Hromadná výroba novej očkovacej látky by sa mohla začať už v priebehu apríla. Produkovať ju bude ruské Federálne stredisko pre zdravie zvierat, ktoré je najväčším výrobcom veterinárnych produktov v Rusku. Klinické testy vakcíny Carnivak sa začali vlani v októbri.

Výsledky testov podľa Savenkova ukázali, že nová vakcína je bezpečná a vysokoúčinná: protilátky voči koronavírusu sa plne vyvinuli u všetkých zaočkovaných zvierat. Ďalší výskum má ukázať, ako dlho dlho budú zvieratá zaočkované Carnivakom chránené. Bádatelia predpokladajú, že to bude minimálne šesť mesiacov.