Ruská federácia je pripravená obrátiť sa na súdy vo veci neplnenia si záväzkov týkajúcich sa eurobondov a preukázať, že vynaložila maximálne úsilie na uskutočnenie platieb. Ministerstvo financií Ruskej federácie tvrdí, že západné krajiny sa snažia umelo vyvolať jej ,,platobnú neschopnosť“, informuje Ekonomická pravda.

V rozhovore pre Izvestiu to uviedol minister financií Ruskej federácie Anton Siluanov.

Platba v rubľoch

Úvery na zahraničných trhoch predstavujú až 4,7 bilióna rubľov z celkového verejného dlhu vo výške 21 biliónov rubľov, tvrdí šéf ministerstva financií Ruskej federácie.

Podľa Siluanova Rusko dokončilo všetky kroky potrebné na to, aby investori mohli prijímať platby. „Na súde predložíme doklady o platbách, ktoré potvrdia naše úsilie platiť v cudzej mene aj v rubľoch," povedal minister financií.

Umelo vytvorené zlyhanie

Proces nebude pre Rusko jednoduchý, Západ sa podľa Siluanova snaží umelo vyvolať platobnú neschopnosť Ruska. „Štátny bankrot je ranou pre imidž krajiny ako spoľahlivého dlžníka. Západné krajiny sa ho budú snažiť zariadiť za každú cenu", dodal.

Ruské účty v cudzej mene boli podľa neho zablokované, preto sa platby držiteľom dlhopisov uskutočňovali v rubľoch. Prístup k financiám má byť zabezpečený a zahraniční vlastníci „môžu tieto prostriedky využiť na nákup nových cenných papierov vydaných ministerstvom financií, na výpočet daní a celý rad ďalších operácií.“

Previesť rubeľ na zahraničnú menu bude možné po odblokovaní ruských devízových účtov v zahraničí, uviedol šéf ruského ministerstva financií.

Ďalšie dôležité správy

A Russian ruble coin
Neprehliadnite

Rusko uhradilo splátky svojich dolárových dlhopisov v rubľoch