Spojené štáty sa domnievajú, že Rusi začali v posledných týždňoch v Iráne s výcvikom s dronmi domácej výroby. To podľa nich môže znamenať, že Rusko má v úmysle tieto bezpilotné lietadlá od Iránu kúpiť. TASR správu prevzala od televízie CNN, ktorá sa odvoláva na vyjadrenie nemenovaného predstaviteľa USA.

Výcvik súčasťou dohody

„V priebehu posledných niekoľkých týždňov ruskí predstavitelia uskutočnili výcvik v Iráne, ktorý je súčasťou dohody o presune dronov z Iránu do Ruska," uviedol americký predstaviteľ. Dodal, že informácie o výcviku boli nedávno odtajnené.

Televízia CNN sa so žiadosťou o vyjadrenie obrátila na ruskú ambasádu vo Washingtone. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázky o dronoch ešte v júli reagoval, že záležitosť „nebude komentovať".

Irán predviedol ruskej strane svoje drony typu Shahed-191 a Shahed-129 na letisku v meste Kášán ležiacom južne od Teheránu. Oba typy dronov sú schopné niesť samonavádzacie rakety. Delegácia z Ruska navštívila Kášán v júni najmenej dvakrát, píše CNN.

Rusi by mohli kúpiť stovky strojov

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že podľa Spojených štátov Irán plánuje Rusku predať stovky dronov, ktoré by ruské jednotky mohli použiť v bojoch na Ukrajine.

Ukrajinská armáda používa na útoky na ruské veliteľské stanovištia, tanky a protilietadlové systémy drony Bayraktar tureckej výroby, zatiaľ čo ruskí vojaci využívajú bezpilotné lietadlá Orlan-10 vlastnej výroby najmä na prieskum a vedenie elektronickej vojny. Rusi však majú podľa CNN problém s dopĺňaním zásob, preto sa zo žiadosťou o poskytnutie vybavenia obrátili na Irán.

Ďalšie dôležité správy

EBE 44 Moskva - Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin a vpravo ruský minister obrany Sergej Šojgu počas stretnutia v Kremli v Moskve v pondelok 4. júla 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin listens to Russian Defense Minister Sergei Shoigu's report during their meeting in the Kremlin in Moscow, Russia, Monday, July 4, 2022. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin prejavil záujem o výrobu tureckých dronov Bayraktar