Rusko v sobotu vyzvalo na maximálnu zdržanlivosť v pásme Gazy v čase najhoršej eskalácie násilia v tejto oblasti od minuloročnej vojny s Izraelom. 

„S hlbokým znepokojením sledujeme, ako sa udalosti vyvíjajú," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová a dodala, že Moskva „vyzýva všetky zainteresované strany, aby prejavili maximálnu zdržanlivosť".

Najnovšiu eskaláciu napätia v pásme Gaze vyvolalo zatknutie kľúčového člena Islamského džihádu začiatkom tohto týždňa, ktorého Izrael obviňuje zo zosnovania viacerých útokov.

Palestínsky islamský džihád, Iránom podporované islamistické zoskupenie, má významné zastúpenie v pásme Gazy a na Západnom brehu. Izraelská armáda tvrdí, že militanti z Palestínskeho islamského džihádu pôsobiaci v pásme Gazy plánovali v odvete za zatknutie svojho člena zaútočiť na južný Izrael, čo ju prinútilo vykonať „preventívne" údery.

Ďalšie dôležité správy

JB 23 Gaza - Na satelitnej snímke pohľad na trosky výškovej budovy, v ktorej sídlili viaceré zahraničné médiá, vrátane agentúry The Associated Press (AP) a panarabskej televízie al-Džazíra po izraelskom leteckom útoku v Gaze v sobotu 16. mája 2021. FOTO TASR/AP

This Sunday, May 16, 2021, satellite image provided by Planet Labs Inc. shows the rubble of a Gaza Strip high-rise building once home to the offices of The Associated Press and the Al-Jazeera satellite news network. An Israeli strike ami
Neprehliadnite

Jedinú elektráreň v Gaze odstavili pre nedostatok paliva