Rusko varuje Švédsko a Fínsko pred ich možným vstupom do NATO a tvrdí, že takýto krok stabilitu do Európy neprinesie. TASR správu prevzala v pondelok z webovej stránky stanice BBC, ktorá sa odvolala na vyjadrenia hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

Peskov podľa BBC Alianciu označil za „nástroj zameraný na konfrontáciu".

Noviny The Times s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov v pondelok informovali, že Fínsko a Švédsko sú zjavne pripravené vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) už v lete tohto roka.

Predstavitelia Spojených štátov podľa správy The Times uviedli, že členstvo oboch severských krajín v NATO bolo „témou debaty a viacerých stretnutí" počas minulotýždňových rokovaní ministrov zahraničných vecí Aliancie, na ktorých sa zúčastnili aj zástupcovia Švédska a Fínska.

Washington je podľa britského denníka presvedčený, že takýto krok zvýši tlak na ruskú armádu a rozšíri západnú alianciu z 30 na 32 členov ako priamy dôsledok invázie Ruska na Ukrajinu.

Vládnuca Švédska sociálnodemokratická strana v pondelok otvorila vnútornú diskusiu o tom, či by Štokholm mal o členstvo v NATO požiadať, píše AFP.

Fínska premiérka Sanna Marinová v pondelok v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Yle zdôraznila výhody členstva v tejto Aliancii, píše DPA.

Ďalšie dôležité správy

EBE 17 Brusel - Na snímke litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis prichádza na stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie v sídle NATO v belgickom Bruseli 6. apríla 2022. FOTO TASR/AP

Lithuanian Foreign Minister Gabrielius Landsbergis speaks with the media as he arrives for a meeting of NATO foreign ministers at NATO headquarters in Brussels, Wednesday, April 6, 2022. NATO foreign ministers are meeting to discuss how to bolster their su
Neprehliadnite

„Achillova päta“ NATO: aliancia organizuje vojnové hry v nervóznej Litve