Rusko je pripravené vytvoriť koridory pre ukrajinské lode s potravinami, uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko. Podmienkou je odmínovanie ukrajinských prístavov a uvoľnenie protiruských sankcií, napísal ruskojazyčný server BBC.

Blokovanie prístavov

Ukrajinské prístavy v Čiernom mori sú pod blokádou od 24. februára, keď Rusko začalo inváziu na Ukrajine, píše agentúra Reuters. V napadnutej krajine je okolo 20 miliónov ton obilia, ktoré Kyjev nemôže kvôli blokáde vyviezť. Dodávky pšenice z Ruska a Ukrajiny pred vojnou predstavovali takmer 30 percent svetového obchodu. Ukrajina je zároveň štvrtý najväčší exportér kukurice a piaty najväčší vývozca pšenice na svete a nemožnosť tieto produkty vyvážať prispieva k narastajúcej globálnej potravinovej kríze.

„Riešenie problémov s potravinami si žiada komplexný prístup, vrátane toho spojeného s ukončením sankčných obmedzení voči ruskému exportu a ruským finančným transakciám. Tiež vyžaduje, aby Ukrajina odmínovala všetky prístavy, kde kotvia lode," uviedol Rudenko, podľa ktorého je potom Moskva ochotná sprevádzkovať humanitárny koridor", teda zaistiť bezpečnú plavbu obchodným lodiam.

Krádeže Rusko poprelo

Moskva o humanitárnych koridoroch predtým hovorila v súvislosti s evakuáciou ukrajinských civilistov z ostreľovaných či obliehaných miest ako napríklad prístavu Mariupol na juhovýchode Ukrajiny. Pokusy o evakuáciu ale neboli vždy úspešné; z neúspechu a porušovania dočasného prímeria sa potom ruská aj ukrajinská strana vinili navzájom.

Námestník zároveň odmietol správy serveru CNN, že Rusko kradne ukrajinské obilie. CNN o zrejme ukradnutých potravinách informovala tento mesiac dvakrát, a to okrem iného s odkazom na satelitné snímky.

Ruské ministerstvo obrany dnes zároveň oznámilo, že prístav Mariupol pri Azovskom mori začal opäť po trojmesačnom obliehaní normálne fungovať. Tamojší prístav je „odmínovaný a demilitarizovaný", uviedol podľa agentúry TASS hovorca ministerstva Igor Konašenkov.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina - Odesa
Neprehliadnite

Putin potrebuje ukrajinské prístavy, príde aj stredoveké krviprelievanie, tvrdí Bell