A tvrdí, že odoslaním kupónových platieb vo výške 12,51 miliardy rubľov (234,5 milióna dolárov, teda 222,89 milióna eur) do Národného zúčtovacieho depozitára (NSD) si splnilo svoje záväzky „v plnom rozsahu". TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

Obíde tak zahraničných sprostredkovateľov

Ministerstvo spresnilo, že platby sa týkali eurobondov splatných v rokoch 2027 a 2047.

„Povinnosti pri obsluhe štátnych cenných papierov Ruskej federácie tak ministerstvo financií splnilo v plnom rozsahu," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Podľa ministra financií Antona Siluanova fakt, že platby sa neuskutočnili v mene, v ktorej boli dlhopisy denominované, neznamená, že Rusko nesplatilo svoj zahraničný dlh.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu dekrét o zavedení dočasného platobného systému, keďže sankcie Západu proti Moskve za vojnu na Ukrajine sťažili Rusku splácanie zahraničného dlhu.

Podľa nového systému ministerstvo prevedie rubľový ekvivalent hodnoty kupónu do Národného zúčtovacieho depozitára, ktorý vyplatí veriteľov v rubľoch podľa sadzby ruskej centrálnej banky, „aby sa zabezpečila maximálna ekvivalencia platieb".

Ak majú veritelia sídlo v Rusku, depozitár im prevedie prostriedky priamo a obíde tak zahraničných sprostredkovateľov. V prípade veriteľov so sídlom v zahraničí, sa prostriedky prevedú na špeciálne rubľové účty na základe mechanizmu podobného tomu, ktorý sa používa pri platbách za plyn.

Udelené bude v náležitom čase

Zahraniční investori si tak budú musieť otvoriť rubľový účet, aby dostali tieto prostriedky, dodalo ministerstvo.

„Povolenie na prevod prijatých rubľov alebo získanej cudzej meny do zahraničia bude udelené v náležitom čase," uviedlo ministerstvo

Na otázku, či nová schéma umožňuje Rusku tvrdiť, že nedošlo k žiadnemu zlyhaniu, Siluanov odpovedal: „Každý si aj tak povie, čo chce."

Rusko koncom mája oznámilo, že svoj zahraničný dlh začne splácať v rubľoch po tom, čo Washington ukončil výnimku, ktorá umožňovala Moskve uskutočňovať platby v dolároch.

Začiatkom júna prvýkrát skupina investorov uviedla, že Rusko nezaplatilo 1,9 milióna USD naakumulovaného úroku zo štátneho dlhopisu splatného 4. apríla.

Krajina naposledy nesplatila dlh v cudzej mene v roku 1918, keď vodca boľševickej revolúcie Vladimir Lenin odmietol uznať záväzky režimu zvrhnutého cára.

Ďalšie dôležité správy

KK26 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia 7. februára 2022 v Moskve. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin, left, listens to French President Emmanuel Macron during their meeting in the Kremlin in Moscow, Russia, Monday, Feb. 7, 2022. Macron traveled to Moscow in a bid to help defuse tensions amid a Russian troop buildup near Ukraine that fueled fears of an invasion. (Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Silný rubeľ nie je dôkazom neúčinných sankcií. Rusi sú „len“ oveľa tvrdší súper, ako sa čakalo