Rusko sa stalo krajinou, proti ktorej svetové spoločenstvo uvalilo najviac sankcií na svete. Oznámili to tlačové agentúry s odvolaním sa na špecializovaný server Castellum, predstavujúci svetovú databázu údajov o uložených sankciách. Rusko počas desiatich dní od začiatku invázie na Ukrajinu predstihlo v počte uvalených sankcií Irán a Severnú Kóreu, poznamenala agentúra Bloomberg.

Predbehlo Irán

Rusko sa od 22. februára stalo terčom 2 778 nových sankcií a celkom ich bolo na Moskvu uvalených viac ako 5 530. To prekonáva Irán, ktorý čelí 3 616 sankciám nahromadeným počas desaťročí hlavne kvôli jadrovému programu a podpore terorizmu.

Tlak na Rusko rastie každý deň. „Je to finančná jadrová vojna a najväčšia sankcia v dejinách," vyhlásil Peter Piatetsky, ktorý pôsobil na americkom ministerstve financií za prezidentov Baracka Obamu a Donalda Trumpa, a ktorý je spoluzakladateľom Castellum.ai. Rusko sa v dôsledku globálnych sankcií stalo „finančným vyhnancom počas menej ako dvoch týždňov", dodal.

Vyhlásenie vojny

Sankcie proti Rusku zdôrazňujú mimoriadnu jednotu medzi Spojenými štátmi a ich spojencami ohľadom invázie, nariadenej ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Sám Putin počas víkendu prirovnal sankcie k „vyhláseniu vojny", pripomenul Bloomberg.

Ruský server Gazeta.ru upozornil, že na rebríčku sankcií po Rusku a Iráne nasleduje Sýria, KĽDR a prvú päťku s veľkým odstupom uzatvára Venezuela. Pripomenul tiež, že sankcie sa proti Rusku uvaľovali aj kvôli ruskému ťaženiu v Sýrii, výstavbe plynovodu Nord Stream 2, údajnému zasahovaniu Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016, údajnej otrave opozičného vodcu Alexeja Navalného či údajnému dopingu ruských športovcov. Ruská diplomacia mnohokrát odmietla takéto obvinenia proti Moskve a vyhlasovala, že sankcie sú kontraproduktívne a škodia tým, kto sa ich rozhodol zaviesť, dodala Gazeta.

Ďalšie dôležité správy

Na Slovensko prišli výrobcovia automobilov, pretože u nás našli lacnú pracovnú silu. Už to neplatí.
Neprehliadnite

Západné firmy podkopávajú ruskú ekonomiku, vládna strana navrhuje znárodniť výrobné závody