Loď vezúca 7 000 ton obilia vyplávala z juhoukrajinského prístavu v meste Berďansk, ktorý v súčasnosti okupuje ruská armáda. Ide o prvý náklad obilia od začiatku nepriateľských akcií.

Sedemtisíc ton obilia odišlo z prístavu

„Po mnohých mesiacoch prvá obchodná loď opustila prístav Berďansk, 7 000 ton obilia smeruje do spriatelených krajín," uviedol na sociálnej sieti Telegram Jevhen Balytskyj, šéf proruskej správy Záporožskej oblasti, ktorého do funkcie dosadila ruská armáda.

Ruské lode podľa neho „zaisťujú bezpečnosť" tejto cesty a dodal, že zmienený ukrajinský prístav sa podarilo odmínovať.

Celosvetový nedostatok potravín

Ukrajina obviňuje Rusko a jeho spojencov z krádeže svojho obilia, čím prispeli k celosvetovému nedostatku potravín spôsobenému zastavením vývozu obilia cez ukrajinské prístavy v dôsledku ruskej invázie.

Chersonská a Záporožská oblasť na juhu Ukrajiny sú od prvých týždňov vojenskej intervencie Moskvy z veľkej časti ovládané Ruskom a aktuálne sú násilne integrované do ruskej ekonomiky, dodáva AFP.

Ďalšie dôležité správy

KK30 Hadí ostrov - Na satelitnej snímke Hadí ostrov v Čiernom mori 13. mája 2022. Hadí ostrov sa stal symbolom ukrajinského vzdoru voči invázii Ruska, keď bola zverejnená slovná výmena cez vysielačky medzi ukrajinskými a ruskými vojakmi. Ukrajinci drsným jazykom odmietli výzvy posádky ruskej bojovej lode, aby sa vzdali. Podľa prvotných informácií v následnom boji padli. Neskôr sa však ukázalo, že skončili v ruskom zajatí. FOTO TASR/AP

This satellite image provided by Maxar Technologies shows an
Neprehliadnite

Rusko sa stiahlo z Hadieho ostrova. Tvrdí, že je to prejav dobrej vôle