Rusko v utorok vyjadrilo ľútosť nad krokom Británie, ktorá v pondelok uvalila sankcie na 49 organizácií a jednotlivcov z viacerých krajín pre podozrenie z porušovania ľudských práv. Ruských subjektov sa britské sankcie dotknú pre ich údajný podiel na smrti právnika Sergeja Magnitského.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že Rusko v tomto prípade uplatní „princíp reciprocity v rozsahu, ktorý zodpovedá záujmom Ruskej federácie".

Pokiaľ ide o Rusko, britské sankcie sa týkajú 25 ruských občanov vrátane Alexandra Bastrykina, šéfa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom), ktorého právomoci sa podobajú na náplň amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), a ďalších predstaviteľov ruských orgánov činných v trestnom konaní.

KK14 Rangún - Žena drží kvety, aby privítala väzňov po prepustení z väzenia 17. apríla 2020 v mjanmarskom Rangúne. Mjanmarsko udelí pri príležitosti tohtoročných aprílových osláv Nového roka amnestiu viac než štvrtine väzňov. Hoci táto krajina juhovýchodnej Ázie udeľuje novoročné amnestie pravidelne, tento rok bude aj v súvislosti so šírením nového koronavírusu prepustené rekordné množstvo trestancov. FOTO TASR/AP
A woman holds flowers to welcome prisoners as she waits outside Insein prison in Y
Neprehliadnite

Británia uvalí sankcie na viacero ruských a saudskoarabských subjektov

Ruské veľvyslanectvo v Londýne v pondelok tlmočilo svoje rozhorčenie v súvislosti so zaradením zamestnancov Sledkomu a ruskej generálnej prokuratúry na sankčný zoznam a avizovalo odvetné kroky.

Na britskom zozname sankcionovaných je aj 20 občanov a spoločností Saudskej Arábie, dvaja velitelia mjanmarských ozbrojených síl, ktorých Británia obviňuje z organizovania systematického násilia páchaného na moslimskej menšine Rohingov, ako aj severokórejské ministerstvá štátnej a ľudovej bezpečnosti zodpovedné za neľudské podmienky v severokórejských pracovných táboroch.

Na saudskoarabských občanov a firmy budú uvalené sankcie pre ich údajný podiel na vražde novinára Džamála Chášukdžího, uvádza sa vo vyhlásení britského ministerstva zahraničných vecí.

Na prehliadke sa tradične zúčastňuje prezident Vladimir Putin.
Neprehliadnite

Rusko vylúčilo diskusie o tom, že bude opäť súčasťou G7

Britský sankčný zoznam týkajúci sa ruských občanov je v ruských médiách označovaný za obdobu amerického tzv. Magnitského zákona, na základe ktorého Washington zmrazil aktíva a uvalil zákaz udeľovania víz ruským činiteľom spájaným so smrťou Sergeja Magnitského.

Tohto ruského právnika zatkli v roku 2008 po tom, ako začal tvrdiť, že ruskí činitelia boli zapletení do rozsiahlych daňových podvodov. Magnitskij zomrel ako 37-ročný v moskovskom väzení v roku 2009, pričom sa predtým sťažoval na zlé zaobchádzanie.

Saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží zmizol 2. októbra 2018 po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr oznámila, že novinár bol zavraždený.