Velenie ruskej armády v pondelok obvinilo USA a ich spojencov z NATO z vykonávania „provokatívnych" vojenských cvičení v blízkosti hraníc Ruska. Informovala o tom agentúra AP.

Generálny štáb ruských ozbrojených síl považuje za provokáciu osobitne vojenské cvičenia krajín NATO v Barentsovom mori, počas ktorého sa uskutočnil nácvik útokov na objekty v Rusku a jednotky sa cvičili aj v likvidácii balistických rakiet.

Podľa agentúry AP to uviedol generál Sergej Rudskoj, ktorý spresnil, že šlo o prvé cvičenie tohto typu, ktoré NATO organizovalo od konca studenej vojny. Osobitne pripomenul, že toto cvičenie sa konalo krátko pred 75. výročím víťazstva nad fašizmom.

EBE 10 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie o situácii v poľnohospodárstve a potravinárstve v období koronavírusovej krízy v rezidencii Novo-Ogajovo v Moskve v Rusku v stredu 20. mája 2020. FTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin chairs a meeting on the situation of agriculture and the food industry amid the coronavirus crisis, via teleconference at Novo-Ogaryovo residence, outside in Moscow, Russia, Wednesday, May 20, 2020. (Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool
Neprehliadnite

Referendum o zmenách v ruskej ústave sa bude konať 1. júla

S. Rudskoj tiež poukázal na zvýšený počet letov strategických bombardérov USA schopných niesť jadrové hlavice, ktoré boli v máji zaznamenané v blízkosti ruských hraníc.

Spresnil, že strategické bombardéry B-1B minulý týždeň preleteli nad Ukrajinou vôbec prvýkrát. To malo za následok reakciu Ruska v podobe vyslania stíhacích lietadiel na kontrolnú misiu a uvedenia síl protivzdušnej obrany do stavu pohotovosti.

S. Rudskoj dodal, že v súvislosti so sériou vojenských cvičení Rusko poslalo NATO list, v ktorom navrhuje znížiť vzájomné vojenské aktivity na obdobie epidémie vyvolanej koronavírusom nového druhu, ale aliancia na túto ponuku nereflektovala.

JB 2 Basra - Iracký dopravný policajt kontroluje premávku na ulici pri príležitosti sviatku íd al-fitr na konci moslimského pôstneho mesiaca ramadán v Basre 25. mája 2020. Posvätný moslimský mesiac ramadán, počas ktorého sa väčšina moslimov po celom svete od úsvitu do súmraku zdržiava konzumácie jedla a nápojov, sa začal 24. apríla. FOTO TASR/AP

A traffic policeman wears a face mask to protect against the spread of the new coronavirus as he controls traffic during Eid al-Fitr holiday in Basra,
Neprehliadnite

Slovensko stiahne z Iraku šesť vojakov Ozbrojených síl

Napriek tomuto odmietnutiu sa Rusko rozhodlo tento rok neuskutočniť žiadne veľké cvičenia v blízkosti hraníc s členmi NATO, vyhlásil S. Rudskoj.

Agentúra AP pripomenula, že vzťahy medzi Ruskom a Západom sa ocitli na najnižšej úrovni od konca studenej vojny, keď Rusko v roku 2014 anektovalo Ukrajine patriaci Krymský polostrov a keď začalo aktívne podporovať separatistov na východnej Ukrajine.

Moskva súčasne opakovane vyjadruje obavy z rozmiestnenia síl NATO blízko ruských hraníc a označuje ich za hrozbu pre svoju bezpečnosť.

Americký prezident Donald Trump.
Neprehliadnite

Trump odloží summit G7. Chce naň pozvať ďalšie krajiny

Rusko a aliancia sa okrem toho navzájom obviňujú z vykonávania destabilizujúcich vojenských cvičení v blízkosti svojich hraníc.

USA a jej spojenci NATO opakovane tvrdia, že ruské bojové lietadlá robia nebezpečné manévre a ohrozujú och lietadlá, čo však ruská armáda odmieta.

Sergerj Rudskoj vo svojom vyhlásení obvinil USA a ich spojencov, že pod rúškom údajnej ruskej agresie pokračujú v likvidácii európskeho bezpečnostného systému.