Rusko podnikne odvetné opatrenia v reakcii na krok Európskej únie, ktorá nedávno rozhodla o pozastavení platnosti dohody uzavretej s Ruskom a týkajúcej sa zjednodušenia vydávania víz. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

Moskva sa vraj pred EÚ uzatvárať nechce

„Pri výbere odvetných opatrení budú na prvom mieste zohľadnené záujmy nás, našich ľudí, a otázky národnej bezpečnosti," objasnila na štvrtkovom brífingu v Moskve hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Zdôraznila súčasne: „Nebudeme sa uzatvárať pred obyvateľmi Európskej únie".

Zacharovová vo svojom vystúpení kritizovala pobaltské štáty, ktoré označila za „najzúrivejších odporcov" Ruska v Európskej únii.

Vysvetlila, že tieto bývalé sovietske republiky - podľa nej - „nie sú spokojné" s pozastavením platnosti dohody o zjednodušenom vízovom režime Ruska s EÚ, a preto na národnej úrovni zavádzajú dočasné obmedzenie na vstup ruských občanov, ktorým boli udelené víza niektorej z členských krajín Európskej únie.

Pobaltie a Poľsko sprísňujú vízovú politiku

Toto rozhodnutie vo štvrtok oznámili poľský premiér Mateusz Morawiecki, estónska premiérka Kaja Kallasová, predsedníčka litovskej vlády Ingrida Šimonyté a lotyšský premiér Arturs Krišjánis Kariňš.

Prijaté opatrenia podľa signatárov dohody obmedzia vstup do schengenského priestoru pre ruských občanov cestujúcich za turizmom, kultúrou, športom a obchodom. Výnimky budú platiť pre viaceré kategórie ruských občanov vrátane „disidentov", humanitárnych prípadov, rodinných príslušníkov a držiteľov povolení na pobyt v krajinách EÚ.

V podpísanom dokumente sa zároveň zdôrazňuje, že schválené obmedzenia neznamenajú úplný zákaz vstupu.

Agentúra Reuters pripomenula, že k dohode o opatreniach, ktoré majú ruským občanom sťažiť a zdražiť vstup do EÚ, sa ministri zahraničných vecí EÚ dohodli pred týždňom.

Kroky EÚ majú byť „izoláciou" pred svetom

Hovorkyňa rezortu ruskej diplomacie na štvrtkovom brífingu vyjadrila presvedčenie, že Európska únia sa takýmto konaním iba „izoluje sa od zvyšku sveta, čo komplikuje obchodné a osobné väzby medzi národmi" a štátmi.

„Toto je príklad hlúposti, krátkozrakosti a, žiaľ, neprepojenosti s tými civilizačnými normami, o ktorých sa na Západe toľko hovorí,“ povedala ruská diplomatka.

Zdôraznila, že vízové reštrikcie, pre ktoré sa rozhodla EÚ, nemôžu podkopať vnútropolitickú situáciu v Rusku a už vôbec nie zmeniť smerovanie jeho politiky.

Ďalšie dôležité správy

Podľa expertov sa pravdepodobnosť hospodárskeho poklesu euroregiónu zvýšila na 45 percent z 30 percent v predchádzajúcom prieskume a 20 percent pred ruskou inváziou na Ukrajinu koncom februára.
Neprehliadnite

EÚ predstavila návrh na sprísnenie vízového režimu pre občanov Ruska