Sporné nastavenie systému

Napriek tomu, že prezidentské voľby v Spojených štátoch sú zvyčajne označované za „priamu voľbu“, v skutočnosti ide o nepriamu voľbu, ktorá prebieha prostredníctvom voliteľov. Voliči tak nehlasujú pre konkrétneho kandidáta, ale v danom štáte si vyberajú voliteľov, ktorí sa zaväzujú svoj hlas odovzdať určenému kandidátovi. Počet voliteľov závisí od počtu obyvateľov konkrétneho štátu. Kandidát tak k víťazstvu potrebuje na svoju stranu získať kľúčové štáty, ktoré disponujú najvyšším počtom voliteľov.  

V prípade prezidentských volieb v roku 2016 zohral tento systém zásadnú úlohu. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová vtedy prehrala súboj o Biely dom s D. Trumpom aj napriek tomu, že získala o 2,1 percenta viac hlasov z celkového počtu zúčastnených voličov ako jej oponent. Dokonca sa jej na počet hlasov podarilo vyhrať väčším rozdielom ako posledných desať doterajších prezidentov.

To jej však na víťazstvo nestačilo, pretože získala iba 227 voliteľských hlasov. D. Trumpovi odovzdalo hlas 304 voliteľov vďaka tesným výsledkom vo veľkých štátoch ako Florida, Pensylvánia či Wisconsin, ktoré hrali v jeho prospech.

Išlo o takzvané „swing states“, u ktorých sa pred voľbami nedá jasne povedať, pre ktorú z dvoch najsilnejších politických strán sa rozhodnú. Ich počet pravidelne kolíše medzi piatimi až šestnástimi štátmi.  

Republikán D. Trump sa aj vďaka takto nastavenému volebnému systému mohol stať 45. prezidentom Spojených štátoch. Jeho víťazstvo však bolo sprevádzané rôznymi kontroverziami, ale aj protestnými hlasmi. Vo svojej kandidatúre zdôrazňoval najmä vnútornú suverenitu Spojených štátov, vyhradzoval sa voči prijímaniu utečencov zo Sýrie a zasadzoval sa napríklad za výstavbu múru na hraniciach s Mexikom.

Výkon mandátu D. Trumpa bol taktiež spájaný s viacerými kontroverziami, ktoré sa týkali napríklad jeho odstúpenia od Parížskej klimatickej dohody v roku 2017iránskej jadrovej dohody v roku 2018. Nejasný je aj jeho vzťah k Rusku, ktoré pri konečnom výsledku amerických prezidentských volieb v roku 2016 mohlo zohrať určitú úlohu.

Rusko malo v roku 2016 zasiahnuť do volieb vo všetkých amerických štátoch

Výsledok amerických volieb v jednotlivých štátoch Zdroj: Wikipedia

Nejasné výsledky vyšetrovania

Zistiť, aký

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa