Ruský prezident Vladimir Putin povedal čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že má záujem posilňovať vojenskú spoluprácu s Čínou. Ocenil aj úsilie oboch krajín odolávať vplyvu Západu.

„Usilujeme sa posilniť spoluprácu medzi ozbrojenými silami Ruska a Číny," povedal Putin počas videorozhovoru s najvyšším čínskym predstaviteľom. Takisto ocenil úsilie Moskvy a Pekingu brániť sa „neslýchanému tlaku a provokáciám" zo strany Západu.

Ruský prezident tiež povedal, že na jar 2023 očakáva návštevu Si Ťin-pchinga v Rusku, približuje Reuters. Táto návšteva bude podľa jeho slov verejným prejavom solidarity Pekingu v období, keď Rusko podniká vojenskú operáciu na Ukrajine.

Si Ťin-pching povedal, že Čína je pripravená zvýšiť objem strategickej spolupráce s Ruskom v dôsledku „náročnej" situácie vo svete.

Význam vzťahov medzi Ruskom a Čínou sa zvýšil po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára. Západné krajiny voči Rusku zaviedli sankcie; Čína sa však vyhýba odsúdeniu vojenského ťaženia Moskvy a namiesto toho zdôrazňuje potrebu mieru.

Ďalšie dôležité správy

JB 44 Washington - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa rozpráva s americkým prezidentom Joeom Bidenom (nie je na snímke) počas ich stretnutia v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone 21. decembra 2022. Ide o prvú zahraničnú cestu Zelenského od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. FOTO TASR/AP

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks as he meets with President Joe Biden in the Oval Office of the White House, Wednesday, Dec. 21, 2022, in Washington. (AP Photo/Patrick Semansky)
Neprehliadnite

Zelenskyj: Putin si stanovil šialený cieľ, do dvoch dní chce ovládnuť kľúčový východný región