Ruskí záložníci vyslaní do bojov na Ukrajine sú slabo vycvičení a zle vybavení. Niektorí z nich musia slúžiť aj napriek svojmu „závažnému chronickému zdravotnému stavu“. Vo svojej pravidelnej správe to v piatok na sociálnej sieti Twitter uviedlo britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na najnovšie poznatky britských tajných služieb.

Dva mesiace, odkedy šéf Kremľa Vladimir Putin vyhlásil „čiastočnú mobilizáciu“, nasadenie záložníkov podľa Londýna často charakterizuje „zmätok v súvislosti so spôsobilosťou na službu, s nedostatočným výcvikom a osobným vybavením a s chýbajúcim odhodlaním vykonávať veľmi náročné bojové misie.

Mobilizovaní záložníci utrpeli početné straty

Mobilizovaní záložníci pravdepodobne utrpeli mimoriadne početné straty po tom, čo dostali za úlohu budovať zákopové systémy v okolí mesta Svatove v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom boli pod ťažkou delostreleckou paľbou ukrajinských síl, približuje Londýn.

Množstvo záložníkov bolo podľa Británie tiež zabitých v Doneckej oblasti v okolí mesta Bachmut počas frontálnych útokov na dobre vybudované ukrajinské obranné zóny.

V minulosti už slúžili v armáde

„Väčšina – hoci nie všetci – mobilizovaní záložníci v minulosti už slúžili v armáde,“ konštatuje britský rezort obrany s tým, že s vysokou pravdepodobnosťou nie je ich zdravotný stav dostatočne preskúmaný a mnohí sú nútení slúžiť s vážnymi chronickými zdravotnými problémami.

Kremeľ bude zrejme znepokojovať, že narastajúci počet rodinných príslušníkov týchto záložníkov je pripravených riskovať i zatknutie a protestovať proti podmienkam, v akých ich príbuzní musia slúžiť, dodáva britské ministerstvo.

Ďalšie dôležité správy

JB 10 Jerevan - Ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia lídrov krajín Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) v arménskom Jerevane 23. novembra 2022. FOTO TASR/AP 

Russia's President Vladimir Putin attends a regular session of the Collective Security Council of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) in Yerevan, Armenia, Wednesday, Nov. 23, 2022. (Vladimir Smirnov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Zástupcovia Karelskej republiky vyzvali Putina, aby oficiálnym dekrétom ukončil mobilizáciu