V čase, keď ruská agresívna vojna na Ukrajine vstupuje do desiateho mesiaca svojho trvania, odborníci si kladú otázku, aký vplyv budú mať vojenské neúspechy Moskvy na zotrvanie šéfa Kremľa Vladimira Putina pri moci, píše Newsweek.

Analytik John Mueller z liberálneho think-tanku Cato Institute však varuje, že dokonca ani prehraná vojna by nemusela viesť k Putinovmu pádu. Ruský prezident od konca februára, keď Rusko napadlo svojho západného suseda, utrpel už viacero vojenských porážok. Naposledy sa ruské sily museli stiahnuť z mesta Cherson, jedinej oblastnej metropoly, ktorú ovládali od začiatku svojho ťaženia. Čelili totiž obrovským stratám zo strany ukrajinských ozbrojených síl podporovaných Západom.

Násir aj Husajn

Vo svojom článku pre časopis Foreign Affairs John Mueller napísal, že v dejinách sa niekoľkokrát stalo, že svetoví lídri prehrali vojny, ale na ich vládu to nemalo nijaký vplyv. Ako príklad autor uvádza egyptského prezidenta Násira, ktorý v roku 1967 utrpel „ponižujúcu porážku“ vo vojne proti Izraelu, či irackého diktátora Saddáma Husajna, ktorý prežil niekoľko vojen. A podobné politické šťastie môže podľa Muellera postretnúť aj súčasného ruského lídra.

História sa opakuje

„História vo všeobecnosti ponúka celý rad príkladov politikov, a to najmä v autokratických režimoch, ktorí prežili vojenské debakle,“ napísal Mueller, pričom varoval, že „história by sa mohla opakovať a Putin by mohol zostať pri moci aj po skončení ukrajinskej vojny bez ohľadu na to, ako sa konflikt bude vyvíjať a kto v ňom zvíťazí.“ A to by podľa analytika mohlo znamenať, že Putin sa uchýli ku katastrofálnej eskalácii vojny bez toho, aby sa musel báť, že to nepriaznivo ovplyvní jeho politickú moc.

Ďalšie dôležité správy

PK 55 Dnepropetrovská oblasť - Na snímke poskytnutej Ukrajinskou prezidentskou kanceláriou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa zúčastnil na stretnutí s veliteľmi armády vo vojnou zasiahnutej Dnepropetrovskej oblasti 8. júla 2022. FOTO TASR/AP

In this photo provided by the Ukrainian Presidential Press Office on Friday, July 8, 2022, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, attends a meeting with military officials during his visit the war-hit Dnipropetrovsk region. (Ukrainian Presidentia
Neprehliadnite

Economist: Pokus o znovuzískanie Krymu by bol plný krvi. Ukrajina by si mohla pohnevať Západ