Rusko nenaháňa žiadne termíny a svoje vojenské ťaženie na Ukrajine ukončí až vtedy, keď bude splnený cieľ „denacifikácie“, povedal v utorok tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie a bývalý riaditeľ FSB Nikolaj Patrušev, ktorý je pokladaný za jedného z najvernejších spojencov šéfa Kremľa Vladimira Putina, píše Newsweek.

O cieľoch Ruska na Ukrajine sa Patrušev rozhovoril v interview pre ruský týždenník AiF. Povedal tiež, že cieľom Moskvy v susednej krajine je vykorenenie neonacizmu, pričom dodal, že Rusko sa po druhej svetovej vojne zaviazalo, že zabráni šíreniu nacizmu.

Hlavne denacifikovať

Od konca februára, keď Putin vyslal svoje vojská na Ukrajinu, sa Kremeľ už viackrát pokúsil vysvetliť, čo je cieľom „špeciálnej vojenskej operácie“, ako agresívnu vojnu na Ukrajine nazývajú ruské oficiálne kruhy. Sám ruský prezident povedal, že mu ide o „denacifikáciu krajiny“ a uchýlil sa k nepodloženým tvrdeniam, že kabinet ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ovládajú neonacisti, ktorých cieľom je genocída ruského národa.

Ďalším dôvodom na to, aby ruské vojská vtrhli na Ukrajinu, sú podľa Putina snahy Kyjeva o členstvo Ukrajiny v NATO.

Nacizmus treba vykoreniť

Patrušev v rozhovore pre AiF opäť pripomenul, že hlavným cieľom ruského vojnového snaženia zostáva denacifikácia Ukrajiny. „Nenaháňame termíny. Nacizmus musí byť stopercentne vykorenený, alebo o pár rokov začne zdvíhať hlavu v ešte odpornejšej podobe,“ povedal jeden z Putinových najvernejších.

Patrušev komentoval aj skutočnosť, že západní predstavitelia tvrdenia o neonacistoch v ukrajinskej vláde odmietajú. Nedávnu streľbu v americkom Buffale, kde samozvaný belošský rasista zabil desať ľudí, prirovnal k ukrajinskému pluku Azov. Jednotke Národnej gardy, ktorej niektorí členovia sa hlásia k ultrapravicovej ideológii.

Ružové okuliare

„Západ si pravdepodobne nezloží ružové okuliare, kým brutálni ukrajinskí hrdlorezi nezačnú vyčíňať v jeho uliciach. A to nielen tých európskych. Spomeňte si na nedávnu streľbu v americkom Buffale,“ siahol po prirovnaní Patrušev.

„Rád by som sa Američanov opýtal, aký je rozdiel medzi neonacistom, ktorý strieľa ľudí v supermarkete, a militantmi z Azova,“ dodal a vrátil sa k hlavným cieľom ruskej „špeciálnej operácie“.
„Všetky ciele vytýčené ruským prezidentom budú splnené,“ povedal Patrušev s tým, že Rusko na Ukrajine zvíťazí. „Nemôže to byť inak, pretože pravda, vrátane tej historickej je na našej strane,“ uzavrel.

Ďalšie dôležité správy

JB 10 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred) počas pochodu Nesmrteľného pluku cez Červené námestie pri príležitosti 77. výročia osláv Dňa víťazstva nad hitlerovským Nemeckom v druhej svetovej vojne v Moskve 9. mája 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin, centre, attends the Immortal Regiment march through Red Square marking the 77th anniversary of the end of World War II, in Moscow, Russia, Monday, May 9, 2022. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
Neprehliadnite

Putin si v Kremli vytvoril mašinériu v štýle KGB. Všetci muži bez tváre, výnimkou je najvyšší