Ruské ozbrojené sily sa po ukončení spoločného vojenského cvičenia s Bieloruskom vrátia na svoje základne, oznámil v pondelok ruský prezident Vladimir Putin. Do Bieloruska dorazilo v pondelok 300 príslušníkov ruských síl, ktorí počas cvičenia s názvom Slovanské bratstvo použijú takmer 70 kusov bojovej a špeciálnej techniky výsadkovej divízie Pskov.

,,Po ukončení spoločného vojenského programu sa ruské sily vrátia na miesto svojho trvalého nasadenia," uviedol Putin na začiatku rokovania s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Putin zdôraznil, že do istej miery je toto cvičenie pre armádu rutina. ,,Ešte raz opakujem, aby som vylúčil akékoľvek špekulácie: je to udalosť, ktorá bola naplánovaná a dokonca oznámená minulý rok," povedal.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
Neprehliadnite

Do Bieloruska mieria ruskí vojaci, má ísť len o vojenské cvičenie

Lukašenko pricestoval v pondelok do ruského čiernomorského letoviska Soči, kde sa zúčastňuje na bilaterálnom rokovaní s ruským prezidentom. Prvé cvičenie Slovanského bratstva sa konalo v Rusku v roku 2015. Odvtedy ich usporadúvala vždy niektorá z trojice krajín - Bielorusko, Rusko alebo Srbko. Na tohtoročnom cvičení, ktoré sa koná v dňoch 14.-25. septembra, sa mali zúčastniť aj srbské vojenské jednotky. Po nátlaku zo strany Európskej únie však Srbsko zrušilo všetky vojenské cvičenia, ktoré malo naplánované na najbližších šesť mesiacov. Bieloruské ministerstvo obrany už dávnejšie oznámilo, že cieľom manévrov bude nácvik spoločných operácií v boji proti terorizmu.