Ruské vojenské lietadlá výrazne obmedzili svoje operácie na Ukrajine, vyplýva z najnovšej analýzy britských tajných služieb.

V súčasnosti podnikajú lietadlá ruského letectva v priemere niekoľko desiatok misií denne, pričom v marci ich počet dosahovať až 300 za deň, uviedlo britské ministerstvo obrany.

Ruské letectvo prišlo doposiaľ na Ukrajine o viac než 60 lietadiel, z toho len v priebehu minulého týždňa o taktický bombardér typu Suchoj Su-24 a pozemné útočné lietadlo Suchoj Su-25.

„Pokles počtu letov sa dá zrejme pripísať pokračujúcej silnej hrozbe zo strany ukrajinskej protivzdušnej obrany, obmedzeniu dostupných letových hodín pre ruské lietadlá a zhoršujúcemu sa počasiu," uvádza ministerstvo s odvolaním sa na poznatky britských tajných služieb.

Napriek tomu bude ruské letectvo aj počas zimy pokračovať v svojich operáciách, pretože pozemné jednotky sú odkázané na identifikáciu svojich cieľov zo vzduchu, dodáva britský rezort obrany.

Londýn zverejňuje informácie spravodajských služieb Spojeného kráľovstva o priebehu vojny na Ukrajine už od jej začiatku vo februári a robí to s cieľom oponovať ruským správam a posilňovať podporu Ukrajiny na Západe. Moskva v tejto súvislosti obviňuje Britániu z cielenej dezinformačnej kampane, píše DPA.

Ďalšie dôležité správy

JB 28 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 19. októbra 2022. FOTO TASR/AP 

German Chancellor Olaf Scholz during weekly cabinet meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, Oct. 19, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Rusko v tejto vojne nie je schopné zvíťaziť a ani nezvíťazí, tvrdí Scholz