Objem primárnych verejných ponúk (IPO) akcií ruských firiem za prvých šesť mesiacov tohto roka vystúpil na najvyššiu úroveň od zavedenia západných sankcií voči Moskve. Podľa prepočtov agentúry Reuters si ruské firmy zabezpečili na burze viac ako 2,4 miliardy dolárov. To je viac, než koľko sa im od roku 2013 podarilo získať vždy za celý rok. Analytici banky UBS na začiatku roka očakávali, že ruské firmy by tento rok mohli získať až desať miliárd dolárov. Ruský producent zlata Nordgold sa ale rozhodol svoj možno až niekoľkomiliardový debut na burze v Londýne odložiť, čo vyvoláva medzi analytikmi obavy, že vlna vstupov ruských firiem na burzu sa možno končí.

V posledných mesiacoch vstúpili na burzu ruská lesnícka skupina Segezha a maloobchodný predajca Fix Price. Segezha si vybrala Moskvu a Fix Price Londýn. Akcie oboch firiem ale od debutu klesajú. Naopak akcie ruského internetového predajcu Ozon, ktorý vstúpil na trh vlani v novembri, odvtedy posilnili o viac ako 40 percent.

Dnes oznámil plány na ponuku akcií v Moskve aj ruský prevádzkovateľ súkromných zdravotníckych kliník European Medical Centre. Podľa zdrojov chce z ponuky získať zhruba 500 miliónov dolárov. Ponuku v USA zvažuje aj maloobchodná spoločnosť Familia. Štátna banka Otkritie plánuje debut na burze v roku 2022. Odloženie ponuky Nordgold by však mohlo firmy prinútiť k prehodnoteniu plánov. Celosvetovo sa ale podľa analytikov u primárnych ponúk akcií prejavujú známky únavy investorov. Navyše ruskí investori majú na pamäti riziko súčasných alebo budúcich sankcií.

NA SEYCHELÁCH.
Neprehliadnite

Únik Slovákov do „rajov“ narastá. Daniarom blikajú kontrolky, ale páky majú slabé

V minulosti sľuboval ruský trh s primárnymi ponukami veľké zhodnotenie majetku vďaka privatizácii štátneho majetku. V roku 2006 získala popredná ruská ropná spoločnosť Rosneft z ponuky v Londýne a v Moskve 10,7 miliardy dolárov. V roku 2007 štátne finančné spoločnosti Sberbank a VTB každá viac ako osem miliárd dolárov.

Aj po ukončení tejto vlny ponúk sa Rusko pohybovalo na popredných miestach v medzinárodnom porovnaní a ročné objemy presahovali štyri miliardy dolárov. Avšak v rokoch 2012 a 2013 sa, rovnako ako v celej Európe, objemy znížili. Na rozdiel od iných krajín sa však Rusko neprebudilo v ďalších rokoch k životu, pretože západné krajiny uvalili na Moskvu sankcie kvôli obsadeniu Krymu v roku 2014. Tlak potom zvýšil aj prudký pokles cien ropy v rokoch 2014 a 2015. Investori sa ale medzitým naučili v sankciách orientovať.

Podnetom pre ruské firmy, aby sa rozhodli pre primárnu ponuku akcií, by mohol byť bez vplyvu politiky podľa niektorých bankárov aj rast cien ropy, ktorá je hlavnou vývoznou položkou Ruska. Časť analytikov sa domnieva, že ceny ropy teraz smerujú ku 100 dolárom za barel.