Popredná ruská technologická spoločnosť Sber v pondelok oznámila spustenie vlastnej verzie umelej inteligencie, ktorá má konkurovať americkej ChatGPT.

Štátna spoločnosť vo vyhlásení na svojej webovej stránke uviedla, že „spúšťa svoju vlastnú verziu“ chatbota, ktorý sa bude volať GigaChat a je prvý v Rusku. Aplikácia v ruskom jazyku je momentálne k dispozícii iba na pozvanie a je v testovacom režime.

Sber uviedol, že GigaChat môže „konverzovať, písať správy, odpovedať na faktické otázky, ako aj písať kódy a vytvárať obrázky z popisov“.

Generálny riaditeľ Sber German Gref, ktorý stál na čele digitálnej transformácie spoločnosti v uplynulých rokoch, uviedol, že spustenie bolo „prelomom pre celý obrovský vesmír ruských technológií“.

Rusko sa snaží posilniť svoj domáci technologický sektor najmä po tom, ako ho zasiahla vlna západných sankcií v dôsledku invázie na Ukrajinu. A zároveň Moskva na pozadí stupňujúcej sa politickej represie posilňuje tiež zákony na reguláciu sektora.

Kremeľ vyzval na zablokovanie rôznych webových stránok a platforiem sociálnych médií v rámci cenzúry hlasov kritických voči ofenzíve na Ukrajine.

Spustenie GigaChat prichádza po úspechu ChatGPT a odborníci ho vnímajú ako najnovší obrat v rusko-americkej konkurencii v oblasti technológii.

Úspech ChatGPT vyvolal horúčku medzi technologickými firmami a investormi, pričom Google sa ponáhľal s vlastným chatbotom a investori nalievajú peniaze do najrôznejších projektov AI.

4 bal tur