Ruskí vojaci zničili nové laboratórium v jadrovej elektrárni v Černobyle, ktoré je kľúčové, pokiaľ ide o zlepšovanie nakladania s rádioaktívnym odpadom, informovali predstavitelia ukrajinskej štátnej agentúry z černobyľskej ochrannej zóny. Informuje spravodajský web Independent

Laboratórium v Černobyle uchovávalo ,,vysoko aktívne vzorky a vzorky rádionuklidov, ktoré sú teraz v rukách nepriateľa, čo dúfame, že ublíži len jemu a nie civilizovanému svetu," vyjadrila sa agentúra. Nuklidy s prebytkom energie, rádionuklidy sú nestabilné atómy pochádzajúce z chemických prvkov, ktoré emitujú žiarenie.

V ďalšej alarmujúcej správe informovala ukrajinská agentúra pre jadrovú reguláciu, že zariadenia na monitorovanie žiarenia v okolí elektrárne prestali fungovať.

Tieto zariadenia boli nainštalované a používané v kritických časoch po jadrovej katastrofe z roku 1986 a pomáhali monitorovať úrovne žiarenia po tom, čo z jadra elektrárne unikol materiál, ktorý bol  v porovnaní s Hirošimou 400-krát viac rádioaktívnejší.

Laboratórium otvorili v roku 2015.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok otvoril nové úložisko jadrového odpadu v Černobyle, kde presne pred 35. rokmi došlo k havárii v jadrovej elektrárni.
Neprehliadnite

V jadrovej elektrárni Černobyľ sa po troch týždňoch vystriedala časť zamestnancov