Tisícky poľnohospodárov v piatok protestovali po celom Rumunsku proti znižovaniu výkupných cien obilia v dôsledku dovozu z Ukrajiny. Svojimi traktormi a nákladnými autami blokovali dopravu a hraničné priechody na viacerých miestach krajiny. Vyzvali tiež Európsku komisiu, aby vo veci zasiahla.

Ukrajinské obilie na európskych trhoch

Ruské sily po začatí invázie vo februári minulého roka zablokovali ukrajinské námorné prístavy, krajina je pritom jedným z najväčších svetových vývozcov obilia. Krajina si našla alternatívne vývozné cesty cez Poľsko a Rumunsko, k čomu jej pomohli takzvané solidárne trasy podporované Európskou úniou.

Milióny ton obilia – lacnejšieho ako to, ktoré sa vyprodukuje v EÚ – však skončili na trhoch v susedných krajinách, hoci boli primárne určené pre export mimo EÚ. Na protest proti tomu tento týždeň odstúpil poľský minister pôdohospodárstva Henryk Kowalczyk. Protesty usporiadali v minulých dňoch tiež poľskí a bulharskí poľnohospodári.

Nekalá konkurencia

V rumunskej metropole Bukurešti v piatok protestovalo asi 200 poľnohospodárov pred zastúpením Európskej komisie, niesli pritom transparenty s nápismi ako „Rešpektovali sme pravidlá EÚ, ale EÚ nás ignorovala“ či „Stabilitu pre rumunských poľnohospodárov“. Tisíce farmárov použili svoje traktory, nákladné automobily a ďalšiu techniku, aby zablokovali cesty a hraničné priechody.

„Hovoríme o nekalej konkurencii v európskom spoločenstve,“ povedal šéf rumunského poľnohospodárskeho zväzu LAPAR Nicu Vasile. „Viem, že naši ukrajinskí kolegovia tiež potrebujú predávať, ale je to nekalá konkurencia,“ dodal. Náklady na pestovanie pšenice v Rumunsku podľa neho medziročne vzrástli o 70 percent.

Straty a pomoc z Bruselu

Európska komisia odhaduje, že poľnohospodári z Poľska, Rumunska, Maďarska, Bulharska a Slovenska prišli pre príliv lacnejšieho ukrajinského obilia celkovo o 417 miliónov eur. Rozhodla tiež, že poľským, bulharským a rumunským poľnohospodárom vyplatí kompenzácie v objeme 56,3 milióna eur, pričom ďalšie náhrady majú nasledovať.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu uviedol, že v najbližších dňoch a týždňoch budú podľa jeho očakávaní oznámené rozhodnutia, ktoré zmiernia hnev poľských poľnohospodárov.

Možné opatrenia v EÚ

Premiéri Poľska, Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska minulý týždeň v liste adresovanom predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej navrhli obnovenie ciel a kvót na ukrajinské poľnohospodárske produkty v prípade, že prílev týchto produktov znižujúci ceny na únijných trhoch nebude možné zastaviť iným spôsobom.

České ministerstvo pôdohospodárstva vo štvrtok oznámilo, že z Ukrajiny sa do krajín EÚ od februára 2022 do tohtoročného januára doviezlo medziročne desaťkrát viac pšenice. Kontroly tranzitu poľnohospodárskych komodít cez Českú republiku sa sprísnia, lebo obilie z Ukrajiny má smerovať primárne mimo EÚ, uviedlo ministerstvo.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke obilie v lokalite Višňové, okres Žilina v piatok 5. augusta 2022. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Poľsko oznámilo, že dočasne pozastaví dovoz ukrajinského obilia