Kancelária Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) znížila odhad tohoročného deficitu verejnej správy na 6,494 miliardy eur alebo na 6,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo je o 76 miliónov eur menej ako v októbrovej prognóze.

Pomalšie čerpanie eurofondov

Pokles je spôsobený najmä nižšími výdavkami na spolufinancovanie z dôvodu pomalšieho čerpania EÚ fondov, uviedla v stredu kancelária RRZ.

WA 31 archív Hamburg - Na archívnej snímke z 8. septembra 2021 kontajnerová loď kotví v prístave v nemeckom Hamburgu. Export z Nemecka sa v auguste oproti júlu nečakane znížil, zatiaľ čo import vzrástol. Výsledkom bol pokles obchodného prebytku najväčšej európskej ekonomiky. FOTO TASR/DPA

 

ARCHIV - 08.09.2021, Hamburg: Ein mit Containern beladenes Schiff liegt im Hafen Hamburgs. Das Statistische Bundesamt veröffentlicht am 08.10.2021 Zahlen zu Exporten im August 2021. (zu dpa «Export verliert
Neprehliadnite

Deficit zahraničného obchodu v septembri dosiahol 76 mil. eur

,,Odchýlka očakávaného deficitu verejnej správy od aktuálneho odhadu vlády je pozitívna vo výške 1,224 miliardy eur (1,3 percenta HDP), čo znamená, že riziko nárastu schodku nad úroveň predpokladanú vládou ostáva nízke," priblížila RRZ.

Aktuálny odhad vlády zverejnený v rámci návrhu rozpočtu verejnej správy (VS) na roky 2022 - 2024 predpokladá deficit vo výške 7,9 percenta HDP. Očakávaný vývoj verejných financií je však podľa RRZ ovplyvnený neistotou z dôvodu pretrvávajúcej pandémie a jej dôsledkov na makroekonomický vývoj.

Rizikom sú opatrenia

Najvýraznejší pozitívny vplyv na saldo VS oproti očakávaniam vlády odhaduje RRZ vo výdavkoch štátneho rozpočtu. Úspora vo výške 586 miliónov eur (0,6 percenta HDP) vyplýva najmä z pomalšieho čerpania kapitálových výdavkov, keďže nízke tempo rastu počas prvých desiatich mesiacov nezodpovedá vysokej úrovni koncoročných výdavkov predpokladaných vládou.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Deficit nových áut zdražuje jazdené vozidlá

Dodatočné riziko pre hospodárenie verejných financií  prinášajú aktuálne opatrenia z dôvodu zhoršenej pandemickej situácie. Pri výdavkoch na dodatočné kompenzačné opatrenia kancelária RRZ očakáva, že negatívne ovplyvnia hospodárenie VS prevažne v roku 2022.

Opatrenia vlády na riešenie pandémie v aktuálnej prognóze dosahujú výšku spolu 3,062 miliardy eur (3,1 percenta HDP), pričom oproti odhadu vlády je vplyv na saldo VS nižší o 115 miliónov eur (0,1 percenta HDP).

peniaze, euro, eurá
Neprehliadnite

Slovensko malo vlani v porovnaní s priemerom EÚ nižší rast deficitu a dlhu, zverejnila vláda