Najnovšie údaje získané z rôznych zdrojov (Clean Clothes Campaign a Dr. Sheng Lu, University of Delaware) odhaľujú rozdiely v mesačných minimálnych mzdách pracovníkov odevného priemyslu.

Nasledovný graf sa zameriava na vybrané exportné krajiny, v ktorých dostávajú pracovníci najnižšie mzdy na svete. Patria sem najmä ázijské krajiny, ale aj africké, kde odevný priemysel v posledných rokoch zažíva rozmach.

Podľa Dr. Sheng Lua z University of Delaware má Etiópia, najrýchlejšie rastúca africká ekonomika, najnižšie mzdy v celosvetovom textilnom priemysle. V snahe prilákať zahraničných investorov zaviedla Etiópia najnižšiu minimálnu mzdu spomedzi všetkých krajín produkujúcich odevy. Etiópska minimálna mzda predstavuje len 26 dolárov mesačne, čo je približne 23 eur.

Štúdia, ktorú v roku 2019 zverejnila Newyorská univerzita, odhalila, že niekoľko najznámejších svetových odevných skupín vrátane H&M a PVH (materská spoločnosť značiek ako Tommy Hilfiger a Calvin Klein) v súčasnosti zamestnáva v Etiópii tisíce pracovníkov.

V dokumente sa zistilo, že hoci predstavitelia krajiny s hrdosťou prezentujú projekty, ako je nový priemyselný park Hawassa, ktorý bol otvorený v roku 2016 približne 225 kilometrov južne od Addis Abeby, v skutočnosti mnohí etiópski odevní pracovníci nedokážu uživiť svoje rodiny.

Na Madagaskare (48 eur) v Bangladéši (83 eur) a Pakistane (85 eur) sú mzdy o niečo vyššie, ale stále sú výrazne nízke.

Čína aj napriek rastúcej konkurencií na trhu zostáva najväčším svetovým vývozcom odevov. V roku 2019 mala stanovenú minimálnu mesačnú mzdu pre tento priemyselný sektor 200 eur (v prepočte na jej národný priemer).

Infographic: The Low Wages of Garment Workers | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy