Hospodárenie českého štátu smeruje podľa očakávaní k historicky najhoršiemu výsledku. Zatiaľ čo vlani skončil za celý rok v mínuse 367 miliárd korún, tento rok už ku koncu novembra prekročil hranicu 400 miliárd korún. Informoval o tom server iDnes.cz.

Favoritom bookmakerov je Babišovo ANO, Slovák stavil 1500 eur na SPD
Neprehliadnite

Česko zrejme čaká rozpočtové provizórium. Babišov návrh rozpočtu sa víťazom volieb nepáči

Podľa serveru, ktorý sa odvolal na správu českého ministerstva financií, štátny rozpočet Českej republiky zaznamenal v závere minulého mesiaca schodok na úrovni 401,5 miliardy korún (15,78 miliardy eur). Ako ministerstvo uviedlo, ani mierne lepšie medziročné výsledky v jednotlivých mesiacoch druhej polovice roka nedokázali vykompenzovať schodky v januári až apríli, ktoré prehlbovala podpora štátu pandémiou zasiahnutých odvetví ekonomiky, zdravotného systému a domácností.

Podľa ministerky financií Aleny Schillerovej bude napriek tomu schodok rozpočtu za celý rok nižší než schválených 500 miliárd Kč. „Novembrové plnenie štátneho rozpočtu znamená, že schválené celoročné saldo vo výške 500 miliárd Kč zostane výrazne nenaplnené. Navyše november je z hľadiska výdavkov a príjmov tradične horší mesiac," uviedla ministerka.

Nová vláda rozpočet na budúci rok odmieta

Na budúci rok pripravila odchádzajúca vláda Andreja Babiša rozpočet so schodkom 376,6 miliardy korún. Ten však nastupujúca koalícia odmieta a chystá sa rozpočet prepracovať. V prvých mesiacoch budúceho roka tak Česko pravdepodobne čaká rozpočtové provizórium.

Petr Fiala
Neprehliadnite

Petr Fiala – nový český premiér, zjednotiteľ a profesor