Rusko sa stalo v minulom roku tretím najväčším dodávateľom ropy do Indie, pričom na celkovom objeme dovozu ázijskej krajiny sa podieľalo zhruba 15 percent. To je prudký obrat oproti roku 2021, v ktorom ruská ropa predstavovala z celkového objemu dovozu suroviny do Indie iba 1 percento. Presunutie pozornosti Naí Dillí na ruskú surovinu tak výrazne skresalo podiel Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na indickom dovoze na najnižšiu úroveň za viac než desaťročie. 

Rusko predávalo ropu so zľavou

Rafinérie v Indii, ktorá je tretím najväčším dovozcom ropy na svete, v minulom roku vo veľkom kupovali ruskú ropu. Rusko ju totiž predávalo s výraznou zľavou po tom, ako ju západné spoločnosti po sankciách uvalených za inváziu Ruska na Ukrajinu odmietali nakupovať. Rusko tak v rebríčku dodávateľov ropy do Indie poskočilo vlani o 14 miest.

Rekord dosiahol dovoz ruskej ropy do Indie v decembri, a to na úrovni 1,25 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). To znamená zhruba štvrtinu z celkového objemu dovozu na úrovni 4,9 milióna barelov/deň. Celkovo India doviezla v decembri najviac ropy za sedem mesiacov.

Podiel OPEC na dovoze ropy do Indie

Členské štáty OPEC, väčšinou z krajín Blízkeho východu a Afriky, uviedli, že ich podiel na indickom dovoze ropy dosiahol vlani 64,5 percenta, čo je najmenší podiel za vyše 10 rokov. Na porovnanie, v roku 2008, keď podiel OPEC na dovoze ropy do Indie dosiahol maximum, predstavoval 87 percent.

Najväčšími dodávateľmi však v minulom roku zostali členské štáty OPEC - Irak a Saudská Arábia. Avšak v prípade decembra to neplatí. Prvú pozíciu zaznamenalo Rusko a za ním nasledovali práve Irak a Saudská Arábia.

Zvýšený dovoz ropy z Ruska zároveň znížil záujem Indie o africkú ropu. Podiel Afriky na indickom dovoze suroviny klesol vlani na 17-ročné minimum a v prípade Latinskej Ameriky sa podiel znížil na najnižšiu úroveň za 15 rokov.

Ďalšie dôležité správy

Oil,Production,And,Extraction,In,Russia.,Oil,Pump,Jack,And
Neprehliadnite

Cena ruskej ropy v rubľoch padla na najnižšiu úroveň za vyše dva roky