Ceny ropy v piatok, posledný deň obchodovania tento týždeň, vzrástli. Vývoj na trhoch ovplyvnili jednak plány na zákaz dovozu ruskej ropy do Európskej únie a na uvoľnenie blokád proti ochoreniu covid-19 v Číne, ako aj obavy zo spomalenia hospodárskeho rastu, čo poškodí dopyt po komodite.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni uzavrel v piatok obchodovanie pri cene 113,23 dolárov (107,05 eura), ktorá bola o 1,02 dolárov alebo 0,9 percenta vyššia ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. WTI si pripísala zisk aj za celý týždeň, už štvrtýkrát po sebe. To sa jej naposledy podarilo v polovici februára.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent v piatok vzrástla o 51 centov alebo 0,5 percenta na 112,55 dolárov za barel.

Za celý týždeň stúpla cena Brentu o zhruba 1 percento po tom, ako minulý týždeň klesla o približne 1 percento.

Ďalšie dôležité správy

KK36 archív Karnes City -  Na archívnej snímke z 8. apríla 2020 slnko zapadá za ropným vrtom v texaskom meste Kames. Ceny ropy pokračujú v stredu 2. marca 2022 v prudkom raste, pričom cena ropy Brent prekonala hranicu 111 USD a cena WTI 109 USD za barel (159 litrov). Trhy tak reagujú na rozsiahle sankcie medzinárodného spoločenstva voči Rusku za situáciu na Ukrajine vrátane ruských bánk. FOTO TASR/AP
FILE - The sun sets behind an idle pump jack near Karnes City, USA, April 8, 2020. Oil prices su
Neprehliadnite

Ceny ropy klesli o viac než 2,5 percenta, keďže rafinérie v USA zvýšili produkciu