Rok 2021 bude z pohľadu Ministerstva financií (MF) SR kľúčový, bude to rok reštartu. Nosnou témou tohto, ale aj nasledujúcich rokov bude plán obnovy. Ten so sebou nesie reformy dôležité pre Slovensko. Venovať by sa MF chcelo napríklad daňovo-odvodovej reforme či reforme rozpočtovej zodpovednosti. Plány rezortu na tento rok predstavil v stredu po rokovaní vlády minister financií Eduard Heger.

„Chceme a musíme urobiť zmeny, ktoré výrazne zlepšia život občanov," zdôraznil Heger. Rezort financií sa plánuje v tomto roku zaoberať daňovo-odvodovou reformou. Jej základný návrh, s ktorým MF pôjde do verejnej diskusie, chce predstaviť v najbližšom čase. Daňovo-odvodový systém má podľa Hegera ľudí motivovať. Naznačil, že pôjde smerom nižšieho zaťaženia práce a pracovnej aktivity a vyššieho zdanenia spotreby a majetku. Daňový systém by mal zohľadňovať aj negatívne externality, napríklad motivovať k ochrane životného prostredia.

Veronika Remišová
Neprehliadnite

Procesy okolo eurofondov by sa mali zjednodušiť, zníži sa aj administratíva

 

V spolupráci s rezortom práce sa plánuje MF venovať aj dôchodkovej reforme. Podľa Hegera je dôležité, aby bol tento systém dlhodobo udržateľný. „Pre nás je dôležité, aby sme urobili dôchodkový systém, ktorý bude skutočnou sociálnou istotou pre seniorov a oporou na starobu," podotkol.

Za dôležitú považuje Heger aj reformu rozpočtovej zodpovednosti. Skonštatoval, že lepšie rozpočtové pravidlá majú chrániť spoločnosť pred nezodpovednými vládami a bankrotom. Chce tak nastaviť jasné pravidlá a mantinely. Pokračovať bude MF v programovom rozpočtovaní, venovať sa plánuje aj príprave konsolidácie na najbližšie roky. Verí, že tento rok dôjde k reštartu európskej a slovenskej ekonomiky a rezort financií tak bude môcť priniesť opatrenia, ktoré prinesú aj konsolidačné úsilie.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) pred zasadnutím 51. schôdze vlády SR 11. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Časť slovenského plánu obnovy môže Brusel neschváliť, varujú experti

 

Jednou z kľúčových reforiem, ktorá je už takmer pripravená, je reforma dlhovej brzdy, zavedenie výdavkových limitov. „Ak by sme tento mechanizmus, tento systém výdavkových limitov mali na Slovensku už pred desiatimi rokmi, oveľa ľahšie by sa nám bojovalo v súčasnosti s krízou, pretože by sme mali dlh nižší zhruba asi o 10 miliárd," poznamenal štátny tajomník MF Ľuboš Jančík s tým, že práve preto je táto zmena dôležitá aj z pohľadu budúcnosti.