Stredoškolský pedagóg v rozhovore pre TREND.sk hovorí o tom, ako vníma snahy rodičov pomáhať svojim deťom - študentom, a či sa teší na desaťpercentné zvýšenie platov pedagógov od januára budúceho roka. Upozorňuje tiež, že čoskoro nebude mať kto učiť fyziku na stredných a základných školách.

Aký je záujem detí o fyziku?

To veľmi záleží od prvého kontaktu s predmetom. Ak deti stretnú človeka, ktorý im ju priblíži, ak im ukážete, že fyzika je všade okolo nás - mobily, svetlo, elektrika -, tak začnú byť zvedavé.

A o školu všeobecne?

Školstvo je v čudnom postavení, nemá takú váhu ako v minulosti. Deti v praxi vidia, že sa dá presadiť aj bez vzdelania, pochybnými praktikami a menej sa snažia. A zdá sa mi, že strácajú zvedavosť. Rastie počet detí, ktoré nič nezaujíma, nič nechcú vedieť - Hlavne mi ukážte, kde je gombík od ovládania mobilu, televízora, mikrovlnky a nech to funguje. Prečo a ako niečo funguje, mnohé nezaujíma.

Možno ich len zaujímajú iné veci ako staršie generácie.

My sme ako deti rozobrali, čo sa dalo, boli sme zvedaví, čo je v autíčku na zotrvačník. Už sme to síce nedali dokopy, ale boli sme zvedaví. Dnešné deti nie. Dostávajú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa