Riziko ťažkého priebehu ochorenia covid-19 a dlhodobé následky u detí sú síce pomerne malé, ale nie zanedbateľné. Upozornila na to iniciatíva Veda pomáha. TASR o tom informoval za iniciatívu Martin Šuster.

„S otvorením školského roku sa výrazne zvýšia kontakty medzi deťmi. Mnohí rodičia stále zvažujú, či je vhodné zaočkovať svoje deti. Iniciatíva Veda Pomáha - covid-19 by im chcela pri tomto rozhodovaní pomôcť," povedal. Vedci a lekári poukázali na to, že očkovanie chráni nielen pred samotným ochorením covid-19, ale aj pred postcovidovými následkami, akými sú dlhodobá únava, bolesti hlavy, zadýchavanie, búšenie srdca, ale aj závažnými následkami s názvom multisystémový zápal MIS-C.

Na snímke zľava  predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO, prezident  Aliancie stredoškolákov - podpora zaočkovanosti Kristián Krivda a viceprezidentka Daniela Stejskalová počas tlačovej konferencie k zaočkovanosti študentov v Bratislave 30. augusta 2021. FOTO TASR - Martin BaumannJaponsko
Neprehliadnite

Aliancia stredoškolákov spúšťa projekt na podporu očkovania mladých ľudí

Ubezpečili, že vakcíny proti ochoreniu covid-19 sú pre vekovú skupinu 12 - 18 rokov vysoko účinné a bezpečné. Zdôraznili, že výhody očkovania podľa súčasných poznatkov prevažujú nad rizikami aj v tejto vekovej skupine a deťom či rodičom očkovanie zodpovedne odporúčajú.

Iniciatíva tiež uviedla, že celkovo sú zaznamenané nežiaduce účinky po očkovaní proti ochoreniu covid-19 medzi deťmi mimoriadne zriedkavé, a to obzvlášť v prípade, ak sa dodrží odporúčanie niekoľkodňového pokoja a vyhýbanie sa nadmernej fyzickej záťaži po očkovaní.

Hovorí tiež, že čistý benefit očkovania u detí je nižší než u dospelých, najmä u seniorov a ľudí so závažnými ochoreniami. Verejné inštitúcie by preto podľa vedcov a odborníkov mali sústrediť svoje úsilie na očkovanie práve týchto skupín a ponechať očkovanie detí na rozhodnutie ich rodičov.

Janka Bittó Cigániková Radovan Sloboda
Neprehliadnite

Vyše 66 percent ľudí je za očkovanie, pätina ho ale odmieta. Viac sa očkujú ženy

„Mládež vo veku 12 až 18 rokov, na rozdiel od menších detí, výrazne prispieva k šíreniu nákazy. Obzvlášť odporúčame očkovanie tínedžerom, ktorí majú súrodencov novorodencov, respektíve malé deti a príbuzných s vážnymi ochoreniami, napríklad po transplantácii orgánov, s autoimunitnými poruchami či nádorovými ochoreniami a mnohými ďalšími," doplnila platforma.

Ministerstvu školstva odporúča, aby minimalizovalo dosahy pandémie na deti a ich vyučovací proces. Iniciatíva tvrdí, že nie sú pádne medicínske a epidemiologické dôvody nae dištančné vzdelávanie zaočkovaných žiakov alebo žiakov po prekonaní ochorenia covid-19, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanými spolužiakmi. „Školská dochádzka týchto detí by už nemala byť vážnejšie obmedzovaná," uzavrela.