Exminister práce a súčasný poslanec Smeru-SD Ján Richter síce pripúšťa, že vláda prebrala moc vo veľmi zložitom čase, ale o to viac podľa neho krajina potrebuje schopného lídra, ktorý vie, čo má robiť, a stojí si za tým.

Na snímke vľavo predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO)
Neprehliadnite

Igor Matovič politickú kultúru napriek sľubom nezmenil

„Náš premiér - 'plačko', však mení názory zo dňa na deň, jeho ministri pod rúškom koronakrízy presadzujú opatrenia, ktoré naozaj teraz krajina nepotrebuje, a to, čo naozaj potrebujeme, prichádza pomaly, ba až neskoro. Videli sme to už pri pomoci sociálnym službám,“ uviedol pre TASR Richter.

V tomto prípade podľa Richtera minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) ani vláda nekonali, až kým nedošlo k úmrtiam v pezinskom zariadení sociálnych služieb. „Kto vie, dokedy by čakali s distribúciou ochranných pomôcok a testovaním zamestnancov aj klientov. Chváliť sa teraz, že to nakoniec po urgovaní opozície urobili, je už neskoro. Veď sme všetci vedeli, že najohrozenejšou skupinou sú naši starkí. Tam sme mali začať, nie v osadách,“ myslí si Richter.

Pomoc podnikateľom prišla neskoro

Podľa neho vláda neurobila ani dostatok na záchranu pracovných miest. „Ani opatrenia na záchranu pracovných miest nezahviezdili. Prvá pomoc prišla k podnikateľom neskoro, navyše pre živnostníkov to bola veľmi slabá náplasť na straty, ktoré utrpeli po prijatí všetkých protipandemických opatreniach. Prvá pomoc rozhodne nebola prvou pomocou a posiela ľudí skôr do evidencie nezamestnaných, ktorých pribúda po desaťtisícoch a budú pribúdať naďalej, lebo vláda nič nerobí na ich záchranu. A v evidencii budú čakať mesiace, kým si ich ministerstvo všimne a uvedomí si, že treba pomôcť už nie len udržať pracovné miesta, ale ich aj vytvárať,“ tvrdí Richter.

Na snímke vľavo poslankyňa NR SR Petra Krištúfková a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (obaja Sme rodina) počas brífingu s novinármi v rámci 25. zasadnutia vlády SR v streda 17. júna 2020 v Bratislave. Petra Krištúfková bude novou splnomocnenkyňou vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. Ide o nový post, ktorý vznikne na návrh ministra práce Milana Krajniaka. Návrh na jej vymenovanie v stredu schválila vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Bauma
Neprehliadnite

Krajniak: Vláda rozhodne o predĺžení pomoci pre firmy na najbližšom rokovaní

Exminister práce je pesimistický aj pri opatreniach z „podnikateľského kilečka“, ktoré pripravil rezort hospodárstva. „Podľa predsedu vlády práve tie zachránia pracovné miesta, ekonomiku a podporia tvorbu nových miest. Tomu snáď ani on sám neverí. Ja som presvedčený, že pár kozmetických úprav v legislatíve ťažkú situáciu podnikateľov po pandémii nevyrieši a budú veľmi dôsledne zvažovať, či si budú môcť dovoliť prijať nových zamestnancov,“ očakáva Richter.

Vládna koalícia by sa mala podľa Richtera zaoberať viac súčasnými ekonomickými problémami, ako riešiť bakalárske a diplomové práce. „Vláda sa pýši, ako veľmi pomáha, ale každodenná realita ľudí svedčí o niečom úplne inom. Sú odkázaní na dávky, lebo im štát nezachránil miesta. Živnostníci končia s podnikaním, lebo pár sto eur ich nezachráni, nepokryje im ani odvody. Ekonomika ide do kolien a koalícia sa háda a rieši bakalárske a diplomové práce. A pomoc ľuďom stále nikde,“ dodal Richter, ktorý sa kriticky stavia aj k možným zmenám pri 13. dôchodkoch, či dôchodkovom strope.