Podľa informácií televízie Markíza a Denníka N má byť do kauzy sledovania novinárov zapletený aj bývalý riaditeľ odboru hmotnej núdze a sociálnych dávok z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Juraj Škrip. Policajti ho už mali vypočuť a k účasti pri sledovaní novinárov sa priznal.

Podľa OĽaNO J. Richter je zodpovedný za konanie ústredia práce. „Ústredie práce je podriadená organizácia, za ňu plne zodpovedá minister práce. Je zodpovedný za pochybenia, ktoré nastali v tomto prípade. Richter sa nemôže vyhovárať, že za tento prípad nenesie žiadnu zodpovednosť,“ vyhlásila v utorok na tlačovej konferencii predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Aktualizované o 16:35: Pre kauzu sledovania novinárov nariadil v utorok J. Richter kontrolu na ústredí práce. Minister zároveň odmieta tvrdenia opozičného hnutia OĽaNO, že sa snažil v roku 2017 konanie ÚPSVaR kryť.

„Minister považuje za veľmi nešťastné a poľutovaniahodné, ak sa zamestnanec ÚPSVaR mal akýmkoľvek spôsobom podieľať na snahe verejne známych obvinených osôb zisťovať informácie o súkromí novinárov,“ uviedol pre TASR tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR s tým, že J. Richter je o tomto prípade informovaný a plne podporuje súčinnosť ÚPSVR s vyšetrovateľmi v kauze sledovania novinárov.

„Zároveň minister využil svoju kompetenciu a poslal vnútornú kontrolu MPSVR SR prešetriť aktuálne medializované informácie na ÚPSVR. Určite však aj opozícia vie, že minister nevstupuje a ani nemôže vstupovať do personálnych rozhodnutí ústredia ako samostatného právneho subjektu, so svojim samostatným osobným úradom a viac ako 9-tisíc zamestnancami,“ doplnil tlačový odbor. 

Informácie čerpajú z médií

V súvislosti s prípadom novinárky M. Tódovej tlačový odbor uviedol, že J. Richter sa ním detailne zaoberal v roku 2017 a vyjadril ľútosť nad konaním zamestnanca úradu a ospravedlnil sa za jeho správanie.

„Tvrdenie OĽaNO, že sa akékoľvek informácie snažil ‚ututlať‘, je preto úmyselným klamstvom. V roku 2017 boli vnútorne prešetrené všetky vtedy známe informácie, následne ÚPSVaR prijalo opatrenia, aby už k podobným pochybeniam nedošlo,“ tvrdí ministerstvo.

Hnutie OĽaNO iniciovalo zvolanie mimoriadneho ľudskoprávneho výboru v parlamente, kde sa chce zaoberať celou kauzou, ale aj efektívnosťou systému, podľa ktorého sú rodičia detí od troch rokov povinní hlásiť štátu kto, kde a ako sa stará o ich deti. Podľa OĽaNO štát takto zaťažuje desiatky tisíc rodičov.

Rezort práce uviedol, že národný projekt Podpora rozvoja sociálnej práce v rodinnom prostredí bol realizovaný prostredníctvom všetkých úradov práce na Slovensku už od roku 2014, Bratislavský kraj bol zaradený v roku 2016.

„V rámci neho terénni sociálni pracovníci v oblasti štátnych sociálnych dávok navštevujú poberateľov dávok priamo v rodinnom prostredí. Ich úlohou je zistiť, či tieto prostriedky plnia svoj účel, či nie sú nejaké zmeny oproti spisovej dokumentácii a poskytnúť klientom sociálne poradenstvo,“ ozrejmilo ministerstvo.

Ďalším dôvodom návštevy v rodine môže byť podľa neho aktualizácia spisovej dokumentácie, aby nedochádzalo k omylom a nezrovnalostiam pri vyplácaní štátnych sociálnych dávok.

Zároveň dodal, že ústredie práce nebolo nijakým spôsobom kontaktované orgánmi činnými v trestnom konaní. „Informácie preto čerpáme výhradne z médií,“ dodal rezort.

Kauza Čistý deň

V čase, keď sa uskutočnila kontrola doma u novinárky, sa podľa V. Remišovej snažilo ministerstvo túto situáciu ututlať a kryť chyby ústredia práce. „Minister vtedy hovoril, že šlo len o zlú komunikáciu,“ upozornila.

Hnutie celú situáciu označilo za škandalóznu. Podľa V. Remišovej je veľmi pravdepodobné, že kontrolu sociálneho pracovníka si v skutočnosti cez štátny úrad zabezpečoval Marián Kočner, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

OĽaNO preto vyzýva premiéra, aby konal a odvolal ministra práce z funkcie. „Minister by mal prevziať zodpovednosť a odísť z ministerstva. Mal tak urobiť už dávno pre kauzu Čistý deň. Apelujeme na vedenie polície a prokuratúry, aby túto vec riadne vyšetrili,“ uviedla V. Remišová.