Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje cestujúcich do Čiernej Hory na napätú situáciu v súvislosti s inauguráciou nového metropolitu Srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore. „Protesty sa konajú na viacerých miestach a môžu eskalovať,“ uvádza rezort diplomacie na svojom webe.

Vzhľadom na situáciu dôrazne odporúča vyhnúť sa akýmkoľvek zhromaždeniam v Čiernej Hore, predovšetkým v Cetinje a Podgorici, a riadiť sa pokynmi bezpečnostných zložiek.

Nového metropolitu Joanikijeho II. zvolila biskupská rada do úradu koncom mája. Stúpenci štátnej identity Čiernej Hory však vehementne vystupujú proti jeho inaugurácii v Cetinje, historickom hlavnom meste Čiernohorského kráľovstva, a vnímajú to ako demonštráciu sily prosrbského tábora.

V sobotu (4. 9.) sa stovky protestantov dostali do potýčiek s políciou. V hlavnom meste Podgorica sa v súvislosti s inauguráciou zasa zhromaždili tisíce ľudí mávajúcich srbskými vlajkami, mnohých tam zo Srbska doviezli autobusy.

Väčšina dovolenkárov bude pred cestou do zahraničia potrebovať test. Na súčasných odberových miestach ich budú robiť len do konca júna.
Neprehliadnite

Najmenej covidových obmedzení pre Slovákov má Maďarsko a Čierna Hora