Obchodné reťazce majú na svojich prevádzkach oznamy týkajúce sa tzv. negatívnych testov na ochorenie Covid-19. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré poskytli pre TASR vybrané obchodné siete. Kontroly negatívnych certifikátov po plošnom celoštátnom testovaní na nový koronavírus sú podľa nich nereálne, respektíve nie je v ich kapacitných možnostiach dôsledne ich vyhodnocovať.

„Nebudeme zákazníkov kontrolovať, či majú negatívny test na ochorenie Covid-19, pri vstupe do predajní však máme oznam o zákaze vstupu osôb okrem povolených výnimiek. Potraviny ako základnú životnú potrebu si môžu ísť do najbližších potravín zakúpiť aj ľudia, ktorí neboli otestovaní a teda nemajú certifikát," spresnila hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová.

Reťazec Billa podľa nej pri vstupe do predajní kontroluje počet zákazníkov. „Ich počet je obmedzený na jedného zákazníka na 15 m2 predajnej plochy, zároveň kontrolujeme používanie dezinfekcie," poznamenala.

Na snímke žatva sóje spoločnosti AT Zemplín na poli pri obci Dúbravka v okrese Michalovce 9. októbra 2020. Žatvu sóje fazuľovej na dolnom Zemplíne síce museli pre daždivé počasie na dva týždne prerušiť, ukončená by ale mala byť v najbližších dňoch. Vzhľadom na ideálne podmienky pre pestovanie očakávajú úrodu lepšiu v porovnaní s vlaňajškom. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Potrebujeme udržať plynulú výrobu potravín aj po testovaní, tvrdí SPPK

„Kontrolovanie certifikátu s negatívnym výsledkom, ale aj ďalších výnimiek, ako napríklad či je naša predajňa najbližšou pre zákazníka od jeho bydliska, je nereálne. Okrem certifikátu by sme totiž mali kontrolovať aj iné doklady, napríklad potvrdenia od lekára, že zákazník spadá pod stanovené výnimky, doklad o tom, že človek prekonal ochorenie Covid-19 za posledných 90 dní a iné," zdôraznila Kirchnerová.

„Pre nás je prioritou dodržiavať platné predpisy a nariadenia. V novej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR tykajúcej sa režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa sa okrem určitého nariadenia zákazu vstupu uvádzajú aj viaceré výnimky z neho. Vzhľadom na platné výnimky nie je v našich možnostiach aktívne kontrolovať certifikáty zákazníkov," priblížila Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovenská republika.

Ochrana zdravia zákazníkov a zamestnancov je podľa nej pre Kaufland veľmi dôležitá. „V našich prevádzkach sa v záujme toho aplikujú mnohé opatrenia, na ktoré upozorňujeme plagátmi a výveskami pri vstupe do predajne," spresnila Vargová.

Na snímke ľudia vstupujú do obchodu v Bardejove 24. októbra 2020.
Neprehliadnite

Kontrola negatívnych testov sa u potravinárskych predajní nebude vykonávať, tvrdí ZOSR

V Lidli je podľa slov Tomáša Bezáka, vedúceho úseku komunikácie, na vstupe do všetkých ich predajní umiestnená informácia o tom, že vstup je povolený len osobám s negatívnymi výsledkom testu na nový koronavírus podľa stanovených termínov testovania, spolu so stanovenými výnimkami. „Keďže je však nákup potravín základnou činnosťou, ktorá je priznaná aj osobe, ktorá sa nezúčastnila na testovaní, nie je v našich silách aktívne kontrolovať certifikáty. Je zodpovednosťou každého jedného z nás rešpektovať nastavené pravidlá," podčiarkol Bezák.

Dodal zároveň, že pri prvom nástupe do práce po uplynulom víkende, počas ktorého sa konalo celoštátne testovanie, od zamestnancov - ak nespadajú do definovaných výnimiek - žiada Lidl preukázanie sa negatívnym certifikátom z plošného testovania, respektíve PCR testom v stanovenom časovom rozpätí.