Minister dopravy Roman Brecely (Sieť) v závere minulého týždňa v tichosti vymenil predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo). Z postu na čele štátneho nákladného vlakového dopravcu s účinnosťou v piatok 27. mája odvolal Vladimíra Ľuptáka a za jeho nástupcu vymenoval od soboty 28. mája Jozefa Pavúka do výberového konania. Člena predstavenstva Petra Fejfara, ktorý bol riaditeľom úseku ekonomiky, nahradil Miroslav Hopta zo spoločnosti Bulk Transshipment Slovakia. Ministerstvo dopravy o výmene vo vedení ZSSK Cargo neinformovalo, informáciu v utorok potvrdila samotná spoločnosť. J. Pavúk bol členom predstavenstva ZSSK Cargo už od októbra 2006 do júla 2010 počas vtedajšieho ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer - SD). Pôsobil ako nominant za HZDS, ktoré bolo súčasťou prvej vlády Roberta Fica (Smer - SD). Obchodný register Okresného súdu Banská Bystrica uvádza Pavúka ako člena predstavenstva spoločnosti Bučina Zvolen od vlaňajšieho septembra, ako aj spoločníka a konateľa zvolenskej spoločnosti Lokwood.

Na post predsedu KDH oficiálne pribudol štvrtý kandidát. Je ním člen predsedníctva KDH Ladislav Štefanec. Kandidatúru zatiaľ potvrdili okresná predsedníčka KDH v Prievidzi Eleonóra Porubcová, exposlanec NR SR Alojz Hlina a člen rady KDH Miroslav Kráľ. O predsedovi KDH bude rozhodovať na sneme v Ružomberku 11. júna 391 delegátov.

Spoločnosť RegioJet na medzinárodnej autobusovej linke medzi Bratislavou a Viedňou za šesť mesiacov jej fungovania, od polovice novembra minulého roka, prepravila takmer 160-tisíc cestujúcich. Majiteľ súkromného dopravcu Radim Jančura tvrdí, že linka sa ujala. „Je pre nás strategická, nakoľko spája medzinárodné letisko vo Schwechate so zvyškom siete žltých liniek RegioJet na Slovensku. Zároveň je ukážkou fungovania zdravej konkurencie,“ informoval. „Vôbec po prvýkrát sme sa na Slovensku stretli s férovou súťažou, kde si dopravcovia navzájom nehádžu polená pod nohy, ale bojujú o zákazníka kvalitou, cenou a každý sa snaží priniesť cestujúcim najlepšie služby,“ dodal šéf RegioJetu. Spoločnosť v súvislosti s príchodom letnej sezóny očakáva zvýšený záujem cestujúcich o využívanie linky.

RegioJet chváli linku do Viedne, prvý raz sa u nás vraj stretol s férovou súťažou

Zdroj: RegioJet

Nemecká automobilová spoločnosť Daimler AG navýši do roku 2018 doterajšiu investíciu vo výške jednej miliardy eur do závodu v maďarskom meste Kecskemét o ďalších zhruba 580 miliónov eur. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených spoločnosťou, nová investícia je určená na technologický rozvoj a rozšírenie výroby o ďalšiu generáciu kompaktných vozidiel značky Mercedes-Benz.

Český prezident Miloš Zeman podpísal zákon o potravinách a tabakových výrobkoch, ktorý okrem iného počíta so zavedením obrazového varovania na škatuľkách cigariet. Novela vychádzajúca z európskej smernice tiež zakazuje predávať cigarety s inou než tabakovou príchuťou. Sprísňuje aj označovanie potravín českými logami a zjednocuje spôsob informovania o pôvode nebalených potravín.

Rusko pripravuje ofenzívu s cieľom vytvoriť si koridor cez pevninskú Ukrajinu na Krym, ktorý anektovalo, vyhlásil v pondelok zástupca tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Mychajlo Kovaľ. Podľa neho „Rusko porušuje ustanovenia minských dohôd a nemá v úmysle ich napĺňať“.

Životopis Adolfa Hitlera sa bude musieť upraviť. Rakúsky historik Florian Kotanko totiž pri štúdiu dokumentov z archívu fary v rodnom meste nacistického vodcu Braunau am Inn a kroniky miestneho týždenníka Neue Warte am Inn zistil, že A. Hitler sa narodil 20. apríla 1889 nie ako štvrté, ale ako tretie dieťa z celkovo šiestich potomkov, informuje utorňajšie vydanie novín Oberösterreichische Nachrichten.

RegioJet chváli linku do Viedne, prvý raz sa u nás vraj stretol s férovou súťažou

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.