Česká vláda by rada skrotila rozpočtové výdavky, a tak má v pláne zreformovať penzijný systém. Tento krok však čelí čoraz väčšej nespokojnosti zo strany verejnosti, píše agentúra Bloomberg.

Odborové zväzy už na 29. marca zvolali štrajk, ktorým chcú protestovať proti myšlienke českého ministra financií Zbyňka Stanjuru zvýšiť vek odchodu do dôchodku z 65 na 68 rokov. Vládnuca koalícia už s cieľom ušetriť peniaze prijala zákon, ktorým sa mení vzorec pre automatické zvyšovanie dôchodkových dávok na základe inflácie.

Predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČKMOS) Josef Středula v stredu varoval vládu v Prahe, že pokiaľ bude ignorovať postoj verejnosti, tak tým len „rozdúcha oheň, ktorý by sa mohol zväčšovať“.

Česká vláda ešte začiatkom marca schválila zákon upravujúci valorizáciu dôchodkov s cieľom spomaliť ich rast. Český prezident Petr Fiala dokument podpísal minulý týždeň, no vyjadril pochybnosti o ústavnosti tohto opatrenia a podporil opozíciu, ktorá vyzvala na jeho preskúmanie Ústavným súdom.

Ďalšie dôležité správy

Couple,Of,Elderly,Walking,The,Road,Surrounded,By,Money
Neprehliadnite

Ako zvýšiť dôchodky bez nového deficitu? Zrušiť dva štátne sviatky, píše český analytik