Jedenásť sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky (SR) v utorok odobrilo referendum, ktoré má okrem iného zakázať gejom a lesbám osvojiť si dieťa. Zo štyroch otázok pustili sudcovia do všeľudového hlasovania tri, vyškrtli otázku proti registrovaným partnerstvám.
Najkritizovanejšia otázka podľa Ústavného súdu SR nie je v súlade s článkom Ústavy SR, ktorý každému garantuje „právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života.“ Odôvodenie rozhodnutia zatiaľ zverejnené nebolo.
S rozhodnutím súdu nesúhlasili dvaja z jedenástich prítomných ústavných sudcov – Lajos Mészáros a Ladislav Orosz, ktorí spíšu odlišné stanovisko. S čím nesúhlasili, nevedno. Môže ísť o nesúhlas s ostatnými referendovými otázkami, alebo naopak o súhlas aj s otázkou proti registrovaným partnerstvám.
Ústavný súd SR odobril otázku proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia a otázku proti povinnej sexuálnej výchove na školách. Sudcovia odsúhlasili aj „jazykovú“ otázku a to, aby sa manželstvom mohol volať len zväzok muža a ženy.
Tieto otázky Ústavným súdom SR prešli:
- Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?
- Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?
- Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správaní či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania?
Túto referendovú otázku ústavní sudcovia do plebiscitu nepustili:
- Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1.3.2014 priznané iba manželstvu a manželom (najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča)?
Škrtnutá otázka mala v návrhu na vyhlásenie referenda poradové číslo tri. Keby bolo referendum platné a väčšina ľudí by odpovedala „áno“, na niekoľko rokov by zhatila možnosť presadiť zákon o registrovaných partnerstvách.
Aj viacerí odborníci sa nazdávali, že tretiu otázku by ústavní sudcovia mali škrtnúť. „To už je vyslovene diskriminačné. Snažia sa aj do budúcna vylúčiť posilnenie ústavného postavenia osôb rovnakého pohlavia z dôvodov, ktoré, priznám sa, nechápem,“ povedal pre Aktuálne.sk E. Bárány, ktorý momentálne vedie oddelenie verejného práva na Ústave štátu a práva SAV a v oblasti justície, radí premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).
Prezident Andrej Kiska by mal referendum s tromi otázkami vyhlásiť v najbližšej dobe. Podľa Ústavy SR má na vyhlásenie tridsať dní od prijatie petície (27. augusta), no táto lehota neplynula počas dvoch mesiacov, kedy otázky posudzovali ústavní sudcovia (súdu ich predložil 4. septembra). Z mesačnej lehoty na vyhlásenie hlasovania mu tak ostalo 22 dní, no lehota začne plynúť až potom, čo A. Kiskovi príde odôvodnenie utorkového rozhodnutia.
Referendum má podľa Ústavy SR prebehnúť do deväťdesiatich dní odo dňa jeho vyhlásenie. Aliancia za rodinu, ktorá za návrh na vyhlásenie hlasovania zozbierala 400-tisíc podpisov, dúfala, že prebehne spolu s komunálnymi voľbami o necelé tri týždne. Tento termín sa už nestihne.
Na Slovensku bolo zatiaľ sedem všeľudových hlasovaní, platné bolo len to v roku 2003, kedy sme hlasovali o vstupe Slovenska do Európskej únie.
Ústava na platnosť referenda vyžaduje, aby sa hlasovania zúčastnila aspoň polovica oprávnených voličov a „za“ sa vyjadrí aspoň polovica hlasujúcich. Pri prezidentských voľbách evidoval Štatistický úrad SR 4,410 milióna oprávnených voličov, na platnosť referenda Aliancie za rodinu by sa tak hlasovania muselo zúčastniť aspoň 2,205 milióna voličov a aspoň 1,102 milióna ľudí by muselo vyjadriť súhlas s otázkami.