Najvyššiu nezávislosť a odolnosť voči zneužitiu moci má spomedzi 26 verejných inštitúcií Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Vyplýva to z hodnotenia nezávislosti verejných inštitúcií a ich odolnosti voči zneužitiu, ktorý zostavuje inštitút INEKO. Naopak, „na chvoste" tohto rebríčka sa ocitla Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA).

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť získala najvyššie hodnotenie už tretíkrát. S odstupom za ňou nasleduje Generálna prokuratúra SR a Ústavný súd SR. „K posunu v rebríčku im výrazne pomohli otvorenejšie výberové konania," informoval riaditeľ INEKO Peter Goliaš.

NAKA
Neprehliadnite

NAKA obvinila z korupcie ďalšie osoby. Dvaja z nich sú pracovníci Ministerstva vnútra

Na opačnom konci rebríčka sú Slovenský pozemkový fond, Správa štátnych hmotných rezerv a Pôdohospodárska platobná agentúra, ktoré majú podľa metodiky INEKO najmenšiu odolnosť voči zneužitiu zo strany politikov. „Nízke hodnotenie získal aj Úrad inšpekčnej služby Policajného zboru, Slovenská informačná služba a Finančné riaditeľstvo," dodal Goliaš.

Ako ďalej ozrejmil, kým v hornej časti rebríčka sú najmä inštitúcie, kde čelných funkcionárov vyberá viac aktérov v otvorených výberových konaniach, sú organizačne aj finančne nezávislé od vlády a ich zamestnanci aj vedúci predstavitelia majú atraktívne platy, na spodných priečkach sú najmä inštitúcie vedené výlučne jednou osobou, ktorá je dosadzovaná a odvolávaná monokraticky jedným štátnym orgánom - najmä ministrom alebo vládou. „Výber vedúceho funkcionára sa väčšinou realizuje za zatvorenými dverami a vláda má možnosť zasahovať do organizačnej štruktúry alebo personálnej politiky inštitúcie," doplnil riaditeľ INEKO.