Dôvodom je pandémia nového koronavírusu a nízke ceny ropy.

Ako koncom tohto týždňa informovalo ruské ministerstvo hospodárstva, na ktoré sa odvolala agentúra Reuters, ruská ekonomika klesla v 2. štvrťroku medziročne o 9,6 percent. V 1. kvartáli ešte vzrástla o 1,6 %. Za celý rok sa očakáva pokles hrubého domáceho produktu (HDP) o 6 percent.

V júni sa však tempo poklesu zmiernilo. Ekonomika klesla medziročne o 6,4 %, zatiaľ čo v máji, keď pandémia nového koronavírusu ovplyvňovala ekonomickú aktivitu omnoho výraznejšie, pokles HDP dosiahol 10,7 percenta.

WA 35 archív Antalya - Na archívnej snímke zo 16. novembra 2015 ruský prezident Vladimir Putin (vpravo), hovorca Kremľa Dmitrij Peskov (druhý sprava) a šéf ruskej diplomacie Dmitrij Lavrov (vľavo) sa rozprávajú po skončení rozhovorov s britským premiérom Davidom Cameronom na summite G-20 v tureckom meste Antalya. Ekonomické sankcie voči Turecku zo strany Ruska sú spojené s narastajúcou teroristickou hrozbou a majú preventívny charakter. Uviedol to v stredu 2. decembra 2015  pred novinármi hovorc
Neprehliadnite

Rusko prijme odvetné opatrenia za sankcie uvalené Britániou

„K spomaleniu poklesu ekonomickej aktivity v júni prispelo postupné odstraňovanie karanténnych opatrení. To malo najväčší vplyv na trhy,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva hospodárstva Polina Krjučkovová.

Horšou správou pre vládu prezidenta Vladimira Putina je však najnovšia informácia štatistického úradu Rosstat. Ten koncom týždňa informoval, že reálny disponibilný príjem, ktorý patrí k citlivým otázkam v ruskej spoločnosti, klesol v období od apríla do konca júna medziročne o 8 %. To podľa Rosstatu predstavuje najvýraznejší pokles za jeden kvartál od roku 1999.