Benešove dekréty sú súčasťou právneho poriadku Slovenskej aj Českej republiky, neboli nikdy zrušené, ale štát ich neuplatňuje nijakým novým spôsobom, ani spôsobom, akým by boli bývali kedykoľvek historicky uplatňované. Vyhlásil to v pondelok v Bratislave minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer po schôdzke s maďarským ministrom zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péterom Szijjártóom, informuje TASR.

„Slovenská vláda nič na základe Benešových dekrétov dnes neberie, dochádza k výkupom pozemkov pre diaľnicu. Niekoľko desiatok občianskych sporov v prípade týchto pozemkov je záležitosťou nezávislých súdov a nie štátu," zdôraznil slovenský minister.

Káčer tak reagoval na novinársku otázku súvisiacu s minulotýždňovým nepodpísaním zápisnice o rokovaní zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín, pretože strany sa nedohodli na otázke Benešových dekrétov.

„Zmiešaná komisia sa zasekla na téme dekrétov. Maďarská strana naliehala, aby jedna stať bola venovaná Benešovým dekrétom a konkrétnym úlohám pre Slovensko. Maďarská strana trvala na tom a odmietla podpísať zápisnicu," povedal 2. decembra šéf slovenskej diplomacie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer počas tlačovej konferencie po návrate zo 77. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, 26. septembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ruská agresia nám nastavuje zrkadlo. Dostali sme bolestivú lekciu, tvrdí Rastislav Káčer