Tempo rastu priemyselnej produkcie v USA sa v júli zrýchlilo. Prispelo k tomu najmä zvýšenie výroby vozidiel, pretože mnohé automobilky buď skrátili alebo úplne zrušili tradičné každoročné júlové prestávky, aby dohnali výpadky spôsobené globálnym nedostatkom polovodičov.

Podľa najnovších údajov centrálnej banky Fed sa celková produkcia amerického priemyslu v júli zvýšila o 0,9 percenta po júnovom revidovanom náraste o 0,2 percenta. Tento výsledok prekonal odhady ekonómov, ktorí predpovedali, že výkon priemyslu stúpne v júli o 0,5 percenta.

K lepšiemu, ako očakávanému výsledku prispelo zvýšenie produkcie vo výrobnom sektore o 1,4 percenta, predovšetkým v dôsledku nárastu výroby automobilov o 11,2 percenta.

Na ilustráciu, v júni sa produkcia výrobného sektora znížila o 0,3 percenta. Ekonómovia predpovedali zvýšenie výroby v júli o 0,6 percenta.

Nedostatok polovodičov však prinútil automobilky upraviť svoje výrobné plány. Fed poznamenal, že „viaceré automobilky skrátili alebo zrušili tradičné júlové odstávky“, počas ktorých zvykli prestavovať výrobné linky.

No aj napriek nárastu bola júlová výroba motorových vozidiel a súčiastok o zhruba 3,5 percenta menšia ako v januári 2021, keď dosiahla svoj vrchol.

Fed tiež informoval, že bez automobilového priemyslu sa produkcia vo výrobnom sektore v júli zvýšila o 0,7 percenta. Celková výroba bola v júli o 0,8 percenta väčšia ako pred pandémiou nového koronavírusu.

medzinárodný autosalón v Bruseli
Neprehliadnite

Nedostatok automobilových čipov neprestáva byť nočnou morou pre výrobcov áut

Míňali menej

Američania minulý mesiac obmedzili svoje výdavky, a to viac, ako ekonómovia odhadovali. Dôvodom je šírenie variantu delta ochorenia COVID-19 aj nedostatok komponentov, ktorý negatívne ovplyvnil predaj motorových vozidiel a iného tovaru. Ale výdavky na služby by mohli v súčasnom 3. štvrťroku pomôcť ekonomike udržať si silný rast.

Podľa najnovších údajov amerického ministerstva obchodu sa maloobchodné tržby po úprave o sezónne vplyvy v júli znížili o 1,1 percenta oproti júnu, keď po revízii medzimesačne stúpli o 0,7 percenta.

Ekonómovia z Wall Street pritom očakávali, že júlové tržby klesnú menej, o 0,3 percenta po pôvodnom náraste o 0,6 percenta v júni pred revíziou.

K júlovému výsledku výrazne prispel aj pokles predaja áut a náhradných dielov o -3,9 percenta (oproti -2,2 percenta v júni), pre problémy s nedostatkom čipov.

Po vylúčení tržieb z predaja motorových vozidiel a náhradných dielov sa maloobchodné tržby v júli znížili o 0,4 percenta, po strmom náraste v júni o 1,6 percenta. Ekonómovia odhadovali, že tržby bez áut stúpnu v júli o 0,1 percenta.

dolár
Neprehliadnite

Rozpočtový deficit USA vzrástol v júli na rekordných vyše 300 miliárd dolárov