Rast inflácie v Taliansku sa vo februári spomalil a viac, ako naznačili predbežné údaje štatistického úradu ISTAT.

Podľa spresnených výsledkov sa medziročná miera inflácie v tretej najväčšej ekonomike eurozóny vo februári 2023 znížila na 9,1 percenta z januárových 10 percent. Rýchly odhad pritom signalizoval, že klesne na 9,2 percenta. Februárová miera inflácie bola najnižšia od septembra 2022.

K spomaleniu inflácie vo februári prispel najmä výraznejší pokles cien regulovaných energetických produktov (o -16,4 percenta po znížení o -12 percent v januári) a miernejší rast cien neregulovaných energetických produktov (o 40,8 percenta oproti 59,3 percenta). Na druhej strane sa zrýchlil rast cien spracovaných potravín a alkoholu (na 15,5 percenta zo 14,9 percenta) aj nespracovaných potravín (na 8,7 percenta z 8 percent).

Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny energií a potravín, sa vo februári zvýšila medziročne na 6,3 percenta zo 6 percent v januári, zatiaľ čo rast inflácie len bez energií sa zrýchlil na 6,4 percenta zo 6,2 percenta.

V medzimesačnom porovnaní vzrástli spotrebiteľské ceny v Taliansku vo februári o 0,2 percenta, čo bolo o niečo menej, ako ich zvýšenie o 0,3 percenta pri predbežnom odhade.

Ďalšie dôležité správy

JB 21 Rím - Starobylé Koloseum osvetlené vo farbách talianskej zástavy v Ríme 31. mája 2020. Rímske Koloseum od 1. júna opäť otvorí svoje brány pre návštevníkov. Zatvorené bolo takmer tri mesiace z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Koloseum je najpopulárnejšia turistická atrakcia v Taliansku. Minulý rok ho navštívilo 7,5 milióna turistov. FOTO TASR/AP 

The ancient Colosseum is illuminated in the colors of the Italian flag, in Rome, Sunday, May 31, 2020. The Colosseum, one of Italy's most pop
Neprehliadnite

Talianska veľkoobchodná inflácia sa v januári prudko spomalila