Celosvetové emisie oxidu uhličitého zo spaľovania fosílnych palív sa v tomto roku pravdepodobne zvýšia o menej ako percento, pretože rozmach výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a využívanie elektromobilov preváži nad zvýšeným dopytom po uhlí. V dnešnej správe to predpovedala Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).

Uviedla tiež, že v Európskej únii by tento rok emisie mali klesnúť. Globálne emisie tento rok podľa agentúry zrejme stúpnu takmer o 300 miliónov na 33,8 miliardy ton, zatiaľ čo vlani stúpli takmer o dve miliardy ton.

Za rastom emisií v tomto roku stojí najmä výroba elektriny a letecká doprava, ktorá sa zotavuje z útlmu spôsobeného pandémiou covidu-19.
Dopyt po uhlí sa v tomto roku zvýšil v reakcii na rast cien plynu, za ktorým čiastočne stojí vojna na Ukrajine. Vplyv vyššej spotreby uhlia na emisie však kompenzuje rast výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a väčšie využívanie elektromobilov.

„Globálna energetická kríza vyvolaná ruským útokom na Ukrajinu prinútila viaceré krajiny využívať iné zdroje energie ako náhradu za plyn, ktorý Rusko nepustilo na trh. Povzbudivou správou je, že veľkú časť tohto výpadku pokrýva solárna a veterná energia, zatiaľ čo nárast pri uhlí vyzerá ako relatívne malý a prechodný, " uviedol šéf IEA Fatih Birol.

„To znamená, že emisie oxidu uhličitého tento rok rastú oveľa menej rýchlo, ako sa niektorí obávali," dodal.

V Európskej únii očakáva tento rok IEA pokles emisií oxidu uhličitého napriek rastu emisií zo spaľovania uhlia. Okrem toho predpokladá, že nárast spotreby uhlia v Európe bude len dočasný, pretože v budúcom roku by mala začať prevádzka viacerých nových projektov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Tieto nové kapacity podľa IEA vyrobia viac elektriny, ako bude predstavovať tohtoročný prírastok produkcie elektriny z uhlia.

Ďalšie dôležité správy

europska unia
Neprehliadnite

EÚ schválila Slovensku dve schémy štátnej pomoci v oblasti dekarbonizácie