Dokument odporúča vláde zvyšovať ozbrojeným silám rozpočet do roku 2030 na viac než dvojnásobok, v krátkodobom výhľade by malo ísť o nárast zo súčasných 2,2 miliardy na 3,1 miliardy eur ročne.

Podľa autorov je cieľom finančný rámec zodpovedajúci jednému percentu hrubého domáceho produktu Rakúska, čo by malo byť v uvedenom roku zhruba 5,62 miliardy eur. Okrem toho však vyjadrujú potrebu investícií v hodnote vyše 16 miliárd eur.

„Celoplošná ochrana rakúskeho obyvateľstva už v súčasnosti nie je zaistená,“ povedal pri predstavovaní správy rakúsky minister obrany Thomas Starlinger. „Jednou z oblastí, kde treba ešte dosť veľa urobiť, je obrana pred dronmi. Okrem niekoľkých senzorov nemáme nič,“ dodal.

Rakúska armáda zápasí podľa DPA aj s nedostatkom personálu. Národná bezpečnostná stratégia ráta s počtom 55-tisíc vojakov a podľa zverejnenej správy je potrebné v súlade s týmto cieľom prijať 24-tisíc profesionálnych vojakov a civilných zamestnancov.

Autori menujú ako jedno z potrebných opatrení aj opätovné zavedenie osemmesačnej základnej vojenskej služby. Tá v súčasnosti v Rakúsku trvá šesť mesiacov.