Rakúsky minister financií Gernot Blümel v pondelok vyjadril nesúhlas s plánmi Európskej únie (EÚ) na stanovenie hornej hranice 10-tisíc eur pre platby firiem v hotovosti v rámci boja proti praniu špinavých peňazí v bloku.

„Hotovosť je v Rakúsku citlivou témou,“ povedal Blümel počas videokonferencie so svojimi partnermi z Únie počas diskusie o návrhoch, ktoré minulý týždeň predložila Európska komisia.

Zatiaľ čo Viedeň privítala ďalšie prvky plánu, ako je napríklad zriadenie špecializovanej agentúry proti praniu špinavých peňazí a prísnejšiu reguláciu kryptomien, Blümel poznamenal, že mnohí Rakúšania považujú hotovosť za základ pre bezpečnosť a slobodu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Neprehliadnite

EÚ obmedzí platenie hotovosťou, prísnejšia bude aj na kryptomeny

Exekutíva EÚ odhaduje, že pranie špinavých peňazí pripraví blok ročne o približne 1 percento jeho hrubého domáceho produktu (HDP). A je presvedčená, že s nápravou by jej mohol pomôcť hotovostný strop pre profesionálne transakcie. Na súkromné ​​transakcie, ako je napríklad predaj automobilu medzi dvoma osobami, by sa to nevzťahovalo.

Väčšina krajín EÚ má pritom zavedené ešte prísnejšie limity, v Grécku je to napríklad 500 eur. Na druhej strane niektoré štáty, ako sú Nemecko, Rakúsko, Luxembursko a Cyprus, podobný limit nemajú vôbec alebo ho majú nižší.

Zástupca Berlína na pondelňajšom stretnutí neriešil hotovostný limit počas rokovania. Návrhy Komisie musia pritom schváliť všetky členské štáty bloku aj Európsky parlament.